polariss
Krynica-Zdrój to zdrowie
104207 produktów

Nadziąślak  –  problem ciężarnych

Kobiety podczas ciąży narzekają na mdłości, bóle kręgosłupa, puchnące kostki czy problemy z pęcherzem. Efekt burzy hormonów zobaczymy również po gorszej kondycji dziąseł i obecności tzw. guzów ciężarnych w jamie ustnej.  Czy jest się czego obawiać?

Hormony wpływają na dziąsła

Okres ciąży to wyzwanie dla naszych dziąseł.  Z powodu wahań hormonów i wynikających z tego zmian w fizjologii dziąseł, stają się bardziej wrażliwe, bolesne, rozpulchnione i mogą krwawić. Nie zdziw się, jeśli na ich powierzchni pojawi się mały, miękki i zaczerwieniony guz. 

 

Może to być nadziąślak ziarnisty (epulis granulomatosa), zwany również nadziąślakiem ciężarnych (epulis gravidarum). Część kobiet może wpaść w panikę na widok niepokojącej zmiany w jamie ustnej. Czy słusznie?

Nadziąślaki to łagodne guzy występujące w obszarze dziąseł. Wpływ na ich rozwój ma wiele czynników, m.in. miejscowe podrażnienia, urazy oraz zmiany hormonalne. Kobiety są na nie szczególnie narażone ze względu na ciążę - wtedy mówimy o nadziąślaku lub guzieciężarnych, który pojawia się zazwyczaj w 2. lub 3. trymestrze.  W 70 proc. przypadków zmiana zlokalizowana jest na brodawkach międzyzębowych, ale także tkankach dziąseł oraz śluzówce np. warg lub języka. Nie boli, zazwyczaj również nie ulega zezłośliwieniu - uspokaja lek. stom. Monika Stachowicz z gabinetu Periodent w Warszawie.

Jak wyjaśniają specjaliści, nadziąślak często rozwija się na skutek wzrostu poziomu estrogenów oraz progesteronu i zmian we florze bakteryjnej, do których dochodzi w organizmie kobiety podczas ciąży.

Groźny czy nie?

Skoro więc zmiana nie jest groźna, to czy wymaga leczenia?Jak się okazuje – niekoniecznie.  Guz ciążowy zazwyczaj znika samoistnie lub zmniejsza się do kilku tygodni po porodzie.

 

Zanim to jednak nastąpi, nadziąślak potrafi być irytujący i uciążliwy dla ciężarnej.Jego cechą charakterystyczną jest bowiem hiperplazja, czyli nadmierny przerost śluzówki. Dlatego może powodować dyskomfort podczas jedzenia, szczotkowania lub nitkowania zębów - może wówczas krwawić ze względu na duże unaczynienie i mieć tendencję do owrzodzeń. Czasami zmiana może silnie reagować na zimne i gorące temperatury. Dodatkowo, stanowi również defekt estetyczny.

 

-Szacuje się, że nadziąślak może dotyczyć  1-5%  ciężarnych, sprzyjają mu nie tylko zmiany hormonalne, ale również m.in. zaniedbania w higienie jamy ustnej, zaburzenia immunologiczne czy uboga w witaminy dieta. Można go usunąć chirurgicznie skalpelem, również za pomocą lasera, krioterapii lub elektrokoagulacji, co na ogół zapobiega odrastaniu. Zazwyczaj jednak obserwujemy zmianę i jeśli to możliwe, czekamy do porodu. Wskazaniem do jego usunięcia jest znaczny rozmiar np. kilka cm, który nie pozwala normalnie odżywiać się pacjentce lub jego ciągła obecność po urodzeniu dziecka wyjaśnia periodontolog.

Aby potwierdzić, że na pewno mamy do czynienia z nadziąślakiem i jakim jego typem (jest kilka rodzajów), należy zgłosić się do stomatologa. Rozpoznanie zmiany powinno być również potwierdzone wywiadem lekarskim, diagnostyką RTG, biopsją oraz badaniem histopatologicznym.

Jest to niezbędne, by nie pomylić niegroźnego nadziąślaka np. ze zmianami o charakterze nowotworowym m.in. naczyniakami – łagodnymi lub złośliwymi, mięsakiem Kaposiego lub rakiem płaskonabłonkowym, które również mogą być usytuowane  w jamie ustnej i mieć zbliżone cechy kliniczne.

Po badaniach dentysta może w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie lub - jak ma to miejsce w większości przypadków – doradzić przeczekanie i usunięcie dopiero po rozwiązaniu ciąży, aby zapobiec nawrotom.

Jak z nim postępować w trakcie ciąży?

Gdy zmiana się pojawi, musimy pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów, najlepiej po każdym posiłku oraz unikać miejscowego podrażnienia tej okolicy. W tym celu wybierzmy szczoteczkę o miękkim włosiu, która jest delikatniejsza dla dziąseł. Jeśli tkanki są obrzęknięte, zamiast nitki dentystycznej, możemy wybrać irygator stomatologiczny.

 

- To małe urządzenie, które za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem oczyszcza trudno dostępne miejsca w sposób fizjologiczny i mało inwazyjny wyjaśnia stomatolog.

W okresie ciąży wzrasta także znaczenie kontrolnych przeglądów jamy ustnej. Stomatolog sprawdza, czy u pacjentki nie występują dolegliwości, np. zapalenie dziąseł, wtedy może zlecić profesjonalny zabieg usunięcia złogów nazębnych.

Nadziąślakowi sprzyjają zła higiena jamy ustnej oraz urazy dziąseł. Dlatego zwracamy uwagę na czynniki drażniące m.in. ostre krawędzie zębów, nawisające plomby, niedopasowane uzupełnienia protetyczne oraz obecność kamienia nazębnego. Kamień nazębny powoduje chroniczne podrażnianie dziąseł, więc oczyszczenie zębów z osadu nie tylko redukuje ryzyko infekcji dziąseł, do których często dochodzi u ciężarnych pacjentek, ale również zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się nadziąślaka – mówi dr Stachowicz.

 

 

***

Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodentto nowoczesna klinika stomatologiczna zlokalizowana w Warszawie, która od lat dba o uśmiechy Polaków. Periodent specjalizuje się w implantologii, stomatologii estetycznej, a przede wszystkim w temacie chorób przyzębia i błony śluzowej. W swojej pracy wykorzystuje m.in. zaawansowane mikroskopy, lasery, system CEREC oraz cyfrowe aparaty do niskodawkowej radiologii. Dostępne są tu również badania cyfrową sondą periodontologiczną PA-ON – wyjątkowym narzędziem pomocnym w profilaktyce, diagnostyce oraz terapii chorób przyzębia. Centrum Periodent to również twórca akcji informacyjnej „Stop paradontozie”, w ramach której organizuje bezpłatne konsultacje stomatologiczne i diagnostykę dla pacjentów zagrożonych chorobami przyzębia. Więcej: www.periodent.com.plstopparadontozie.pl

Wyjątkowe okazje wybrane dla Ciebie

Hity w 2019 roku

Moringa Bio herbata w torebkach
Marka: SANITAS GmbH & Co. KG

Coenzyme Coenzyme compositum ampułki
Marka: Biologische Heilmittel Heel Gm
Coenzyme Coenzyme compositum ampułki
Zastosowanie Coenzyme Coenzyme compositum ampułki (Opakowanie: 10 szt.)Coenzyme Coenzyme compositum ampułki (Opakowanie: 10 szt.) to środek do wyko
Cena: 65,00 zł

Nac 600 akut 1a Pharma Brausetabl.
Marka: 1 A Pharma GmbH

Collagen Hydrolysat plus Tabl.
Marka: Hirundo Products
Collagen Hydrolysat plus Tabl.
Collagen Hydrolysat plus Tabl. (Opakowanie: 400 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 99,00 zł

Bromhexin Krewel Meuselb.tropfen 8mg/ml
Marka: Krewel Meuselbach GmbH
Bromhexin Krewel Meuselb.tropfen 8mgml
Zastosowanie Bromhexin Krewel Meuselb.tropfen 8mg/ml (Opakowanie: 100 ml)Anwendungsgebiete:Zur schleimlösenden Behandlung bei akuten und chronischen
Cena: 21,00 zł

Eubos płyn z dozownikiem bezzapachowy niebieski
Marka: Dr.Hobein (Nachf.) GmbH

Adapto Loges Kapseln
Marka: Dr. Loges + Co. GmbH
Adapto Loges Kapseln
Adapto Loges Kapseln (Opakowanie: 240 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 299,00 zł

Sitobact Kapseln
Marka: Köhler Pharma GmbH
Sitobact Kapseln
Sitobact Kapseln (Opakowanie: 30 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 64,00 zł

Dr. Jacob's wyciąg z owoców granatu
Marka: Dr.Jacobs Medical GmbH
Dr. Jacobs wyciąg z owoców granatu
Zastosowanie Dr. Jacob's wyciąg z owoców granatu (Opakowanie: 500 ml)Granat chroni serce oraz prostatę poprzez działanie antyoksydacyjne, przeciwz
Cena: 134,00 zł

Oligase 600 Kapseln
Marka: Pro Natura Gesellschaft für ge

Lierac Homme Premium krem
Marka: Ales Groupe Cosmetic Deutschla

Bellis Perennis C 6 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Hetterich tynktura jodowa
Marka: Teofarma s.r.l.

Palmolive Duschgel Absolut
Marka: CP GABA GmbH
Palmolive Duschgel Absolut
Palmolive Duschgel Absolut (Opakowanie: 250 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 21,00 zł

Hansaplast Elastic Pflaster 5mx4cm
Marka: Beiersdorf AG
Hansaplast Elastic Pflaster 5mx4cm
Hansaplast Elastic Pflaster 5mx4cm (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 50,00 zł

Kalium Carbonicum C 200 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Kalium Carbonicum C 200 Globuli
Kalium Carbonicum C 200 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 46,00 zł

Systane Ud zraszające krople do oczu
Marka: NOVARTIS Pharma GmbH
Systane Ud zraszające krople do oczu
Systane Ud zraszające krople do oczu (Opakowanie: 30X0.7 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 59,00 zł

Heumann Cetirizin tabletki na alergię
Marka: HEUMANN PHARMA GmbH & Co. Gene

Sebamed krem do suchej skóry rąk 5% mocznik
Marka: Sebapharma GmbH & Co.KG

Centrum A-zink z Luteiną
Marka: Pfizer Consumer Healthcare Gmb
Centrum A-zink z Luteiną
Zastosowanie Centrum A-zink z Luteiną (Opakowanie: 180 szt.)Centrum z luteiną zawiera wszelkie niezbędne witaminy, składniki mineralne i pierwiast
Cena: 175,00 zł

Ruta D 4 Dil.
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Ell-cranell re-balance Roztwór regenerujący dla m
Marka: Złota marka

Hexal Antifungol Extra 1% Krem przeciwgrzybiczny
Marka: Hexal AG

Eubos mydło w płynie o świeżym zapachu saszetka u
Marka: Dr.Hobein (Nachf.) GmbH

Cefabene Salbe
Marka: Cefak KG

Claire Fisher Feuchtigkeits-creme
Marka: STADA GmbH
Claire Fisher Feuchtigkeits-creme
Claire Fisher Feuchtigkeits-creme (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 70,00 zł

Cutis Feti Gl D 30 Amp.
Marka: WALA Heilmittel GmbH

Lipoaerosol liposomale Inhalationsloesung
Marka: OPTIMA Pharmazeutische GmbH
Lipoaerosol liposomale Inhalationsloesung
Lipoaerosol liposomale Inhalationsloesung (Opakowanie: 45 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 65,00 zł

Nasenspray AL Sprej do nosa 0,05%
Marka: ALIUD Pharma GmbH

Frei öl Hydrolipid Feuchtigkeitscreme
Marka: Apotheker Walter Bouhon GmbH
Frei öl Hydrolipid Feuchtigkeitscreme
Frei öl Hydrolipid Feuchtigkeitscreme (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 48,00 zł

Cuprum Metallicum D 30 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Cuprum Metallicum D 30 Globuli
Cuprum Metallicum D 30 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 30,00 zł

Passiflora Incarnata D 4 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Micotar Mundgel
Marka: DERMAPHARM AG

Circulo Injeele N Amp.
Marka: Biologische Heilmittel Heel Gm
Circulo Injeele N Amp.
Zastosowanie Circulo Injeele N Amp. (Opakowanie: 50 szt.)Circulo Injeele N Amp. (Opakowanie: 50 szt.) to lek homeopatyczny o wszechstronnym zastosowan
Cena: 256,00 zł

Kwas hialuronowy 50 mg kapsułki
Marka: Hirundo Products

Phoenix Thuja lachesis spag. Tropfen
Marka: PHÖNIX LABORATORIUM GmbH
Phoenix Thuja lachesis spag. Tropfen
Phoenix Thuja lachesis spag. Tropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 39,00 zł

Milupa Aptamil 1 Ep
Marka: MILUPA Nutricia GmbH

Zink Ratiopharm 25 mg Brausetabl.
Marka: ratiopharm GmbH

Gothaplast Cornmed 2cmx6cm plaster na odciski
Marka: Gothaplast GmbH

Harzol Kapseln
Marka: Pharma Osterholz GmbH

Cefanorm Kapseln
Marka: Cefak KG

Contractubex żel na blizny
Marka: MERZ Pharmaceuticals GmbH

H&s Beruhigungstee Btl.
Marka: H&S Tee - Gesellschaft mbH & C
Hs Beruhigungstee Btl.
H&s Beruhigungstee Btl. (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 13,00 zł

Ginkobil ratiopharm 240 mg tabletki powlekane
Marka: ratiopharm GmbH

Strophanthus D 4 Sanum Tropfen
Marka: SANUM-KEHLBECK GmbH & Co. KG

Tussistin S Tabl.
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Ricola Box cukierki pomarańczowo-miętowe bez cukr
Marka: MCM KLOSTERFRAU Vertr. GmbH

Orthomol Junior C plus tabletki do żucia mandaryn
Marka: Orthomol pharmazeutische Vertr
Orthomol Junior C plus tabletki do żucia mandarynkapomarańcza
Zastosowanie Orthomol Junior C plus tabletki do żucia mandarynka/pomarańcza (Opakowanie: 30 szt.)Orthomol Junior C plus tabletki do żucia mandarynk
Cena: 169,00 zł

Elmex Sensitive Professional plus pasta do zębów
Marka: CP GABA GmbH

Lyprinol Kapseln
Marka: Pharmalink Extracts Europe Gmb

Megalac Almasilat Susp.
Marka: Krewel Meuselbach GmbH

Witamina B12 kapsułki
Marka: Aalborg Pharma GmbH

Seefischoel Supra m.60% Omega-3-fetts.weichkaps.
Marka: Burton Feingold
Seefischoel Supra m.60 Omega-3-fetts.weichkaps.
Seefischoel Supra m.60% Omega-3-fetts.weichkaps. (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 79,00 zł

Calendumed Creme
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Hansaplast med Universal 1mx6cm odcinki
Marka: Beiersdorf AG

Listerine Total Care płyn do płukania jamy ustnej
Marka: Johnson & Johnson GmbH (OTC)

Lutax 10 mg kapsułki z luteiną
Marka: Santen GmbH
Lutax 10 mg kapsułki z luteiną
Lutax 10 mg kapsułki z luteiną (Opakowanie: 30 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 79,00 zł

Cuprum Aceticum D 12 Tabl.
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Cuprum Aceticum D 12 Tabl.
Cuprum Aceticum D 12 Tabl. (Opakowanie: 80 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 35,00 zł

Refigura Saszetki na odchudzanie
Marka: Heilpflanzenwohl GmbH
Refigura Saszetki na odchudzanie
Zastosowanie Refigura Saszetki na odchudzanie (Opakowanie: 30 szt.)Refigura Saszetki na odchudzanie (Opakowanie: 30 szt.) to produkt wskazany dla osó
Cena: 128,00 zł

Peha Haft Fixierbinde latexfrei 4mx8cm
Marka: PAUL HARTMANN AG
Peha Haft Fixierbinde latexfrei 4mx8cm
Peha Haft Fixierbinde latexfrei 4mx8cm (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 13,00 zł

Ringelblumen Salbe
Marka: medphano Arzneimittel GmbH
Ringelblumen Salbe
Ringelblumen Salbe (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 26,00 zł

Ebenol Creme
Marka: Strathmann GmbH & Co.KG

Lactibian Kinder 4m
Marka: Volopharm GmbH Deutschland

Gehwol med. Lipidro krem
Marka: Eduard Gerlach GmbH

Viol Aktiv Oel
Marka: Via Nova Naturprodukte GmbH
Viol Aktiv Oel
Viol Aktiv Oel (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 108,00 zł

Kneipp Pflanzenkraft Bade-essenz Pinien
Marka: Kneipp GmbH
Kneipp Pflanzenkraft Bade-essenz Pinien
Kneipp Pflanzenkraft Bade-essenz Pinien (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 21,00 zł

Ardeynephron Kapseln
Marka: Ardeypharm GmbH
Ardeynephron Kapseln
Zastosowanie Ardeynephron Kapseln (Opakowanie: 50 szt.)- Zur Durchspülung bei bakteriellen und entzündlichen Erkrankungen der ableitenden Harnwege-
Cena: 43,00 zł

Algesal Creme
Marka: medphano Arzneimittel GmbH

Infectosoor Mundgel
Marka: INFECTOPHARM Arzn.u.Consilium

Nicotinell Kaugummi Tropenfrucht 4 mg
Marka: GlaxoSmithKline Consumer Healt

Wick Medinait Erkaeltungssaft
Marka: Procter & Gamble GmbH

Aetheria rewitalizująca kąpiel lecznicza
Marka: WEPA Apothekenbedarf GmbH & Co

Ostenil 20 mg gotowe zastrzyki
Marka: TRB Chemedica AG

Simagel Kautabl.
Marka: MIBE GmbH Arzneimittel

Allergoconjunct Augentropfen
Marka: INFECTOPHARM Arzn.u.Consilium

Eucerin Urearepair Plus krem do ciała 5%Urea
Marka: Beiersdorf AG Eucerin

Wazelina biała
Marka: Bombastus-Werke AG

Kephalodoron 0,1% Tabl.
Marka: WELEDA AG
Kephalodoron 0,1 Tabl.
Kephalodoron 0,1% Tabl. (Opakowanie: 250 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 87,00 zł

Pure Encapsulations L-tyrosin Kapseln
Marka: pro medico GmbH
Pure Encapsulations L-tyrosin Kapseln
Pure Encapsulations L-tyrosin Kapseln (Opakowanie: 90 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 131,00 zł

Freestyle Lite Teststreifen ohne Codieren
Marka: Medi-Spezial
Freestyle Lite Teststreifen ohne Codieren
Freestyle Lite Teststreifen ohne Codieren (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 263,00 zł

Polecamy

Strefa marek

Mapa strony

Facebook Twitter Pinterest Wykop Y! Mail Addthis