polariss
Krynica-Zdrój to zdrowie
129165 produktów

Medycyna coraz bliżej jeszcze szerszego wykorzystania komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Dziś leczymy nią nie tylko nowotwory, ale też choroby neurologiczne dzieci i dorosłych

Dokładnie 8 października 1988 r., czyli równo 30 lat temu, prof. Eliane Gluckman wraz ze swoim zespołem dokonała pionierskiego przeszczepienia krwi pępowinowej 5-letniemu choremu na niedokrwistość Fanconiego Mathew Farrow.  Chłopiec został całkowicie wyleczony, a dziś jest cieszącym się życiem dorosłym. Od tego czasu zastosowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej w ratowaniu życia chorych na nowotwory i schorzenia hematologiczne jest powszechne. Opublikowane badania pokazują również, że mogą mieć zastosowanie w chorobach neurologicznych.

Czy krew pępowinowa może pomóc dziecku od którego została pobrana? Czy jest wykorzystywana w Polsce? Czym się różnią komórki macierzyste krwi pępowinowej od komórek macierzystych sznura? Kiedy za leczenie komórkami macierzystymi się płaci? Czy będzie można wyhodować narządu z komórek macierzystych? 30 rocznica pierwszego przeszczepienia krwi pępowinowej to idealny moment by odpowiedzieć na pytania które elektryzują opinię publiczną. O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy ekspertów:  
prof. Krzysztofa Kałwaka
z Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii
i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, dr hab. Magdalenę Chrościńską – Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, Pawła Kwiatkowskiego - prezesa Fundacji „Komórki Życia – Komórki Nadziei” oraz lek. med. Tomasza Barana z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Komórki macierzyste to pierwotne i niewyspecjalizowane jeszcze komórki charakteryzujące się wysoką zdolnością do samoodnawiania i różnicowania. W medycynie pozyskiwane są ze  szpiku kostnego, krwi obwodowej oraz tkanek popłodu: krwi pępowinowej i sznura pępowiny.  Stosowane są od ponad 30 lat w leczeniu ciężkich chorób hematologicznych i onkologicznych, zarówno dla dawcy od którego zostały pobrane jak i dla jego rodziny, lub osób niespokrewnionych (w zależności od wskazania). W roku 2017 opublikowano wyniki badań nad zastosowaniem komórek macierzystych krwi pępowinowej w leczeniu autyzmu oraz mózgowego porażenia dziecięcego. Ich wyniki pokazują, że zastosowanie własnej krwi pępowinowej może przynieść korzystne efekty kliniczne.

– Komórki macierzyste pochodzące ze sznura pępowinowego i krwi pępowinowej zaskakują swoją uniwersalnością. Wykazują bardzo dużą skuteczność, a przy tym nie wymagają pełnej zgodności materiału w układzie HLA – nie musimy już szukać dawcy w pełni zgodnego, wystarczy zaledwie 60 proc. zgodności. Już dziś wiemy, że  możemy je wykorzystywać w leczeniu tak wielu chorób oraz to, że nie wiemy jeszcze wszystkiego, o ich zdolnościach – mówił prof. Krzysztof Kałwak. – My lekarze obecnie czekamy na możliwość naprawdę pełnego wykorzystania możliwości i potencjału drzemiącego w krwi pępowinowej. Te komórki – oprócz tego, że dzięki swojej prymitywności są tak bardzo uniwersalne – mają jeszcze dużą dawkę bardzo cennych substancji o działaniu immunomodulującym. Oznacza to, że podane np. dziecku z autyzmem potrafią znacznie złagodzić stan zapalny w centralnym ośrodku nerwowym. Czyli złagodzić objawy choroby – zwiększyć koncentrację, uspokoić, zmniejszyć napięcie mięśniowe.

Zdaniem prof. Kałwaka w najbliższej przyszłości komórki macierzyste z krwi i sznura pępowinowego znajdą szerokie zastosowanie w leczeniu dorosłych. Już dziś znane są przypadki satysfakcjonujących terapii osób z udarem niedokrwiennym czy po przebytym zawale serca.

– W leczeniu chorób neurologicznych dzieci bardzo istotny jest wiek pacjenta – im młodsze dziecko, tym lepsze efekty terapii. Nie możemy się jednak łudzić, że wyleczymy całkowicie porażenie dziecięce czy autyzm. Podanie komórek macierzystych (z krwi pępowinowej lub ze sznura pępowiny) ma na celu polepszenie jakości życia i zniwelowanie objawów. I proszę mi wierzyć, że w przypadku naszych pacjentów nawet pozornie drobna zmiana to wielki krok na przód dla chorego i jego rodziny. Te „drobiazgi”, które uzyskujemy czasem już pod dwóch podaniach oznaczają np. wielkie postępy w rehabilitacji, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę widzenia, mowy czy koncentracji. To bardzo wiele – mówi dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk.

Terapia komórkami macierzystymi w chorobach neurologicznych realizowana jest w ramach procedury medycznego eksperymentu leczniczego, a co za tym idzie nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Powoduje to istotne ograniczenie dostępu do terapii dla dzieci, które nie mają zabezpieczonej krwi pępowinowej przy porodzie. Póki co z pomocą w finansowaniu terapii przychodzi Fundacja „Komórki Życia - Komórki Nadziei”.

­- Naszym zadaniem jest ułatwianie chorym dotarcie do potrzebnej im terapii. Większość
z nich to osoby, które nie mają własnej krwi pępowinowej – oczywiście gdyby ją miały cała procedura trwała by dużo krócej i byłaby bezkosztowa, ale tak jest rzadko. Naszym celem jest umożliwianie chorym dzieciom i ich rodzinom leczenie w Polsce oraz informowanie ich
o możliwościach i ośrodkach, które przeprowadzają takie terapie. To nasz priorytet, bowiem leczenie w kraju jest skuteczne, a skuteczność tą potwierdzają również historie naszych podopiecznych, ale też tańsze i przede wszystkim – mniej stresujące dla dziecka i jego rodziców. A akurat bark stresu jest czynnikiem kluczowym w zdrowieniu –
mówi Paweł Kwiatkowski, prezes Fundacji „Komórki życia – Komórki Nadziei”.

- Jedną z najpowszechniejszych obaw związaną z bankowaniem krwi pępowinowej jest ta, że przecież tej krwi jest mało i wystarczy jej jedynie na ewentualną terapię dla małego dziecka. Obecnie te obawy są nieuzasadnione. Już dziś potrafimy namnażać komórki macierzyste, a dosłownie „tuż za rogiem” jest i pewnie w przyszłym roku zostanie dopuszczona do zastosowania klinicznego będzie przynajmniej jedna technologia przyspieszająca i usprawniająca ten proces. To oznacza, że zbankowana krew bez problemu – i bez utraty jej wartości – wystarczy dla dorosłego człowieka. I to nie są marzenia – to jest nasza najbliższa przyszłość -  mówi dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Bankowanie krwi pępowinowej daje możliwość zabezpieczenia komórek macierzystych na przyszłość. Zdaniem Pawła Kwiatkowskiego gwarantem tej przyszłości są nasi lekarze i badacze – zadaniem władz i organizacji, takich jak kierowana przez niego Fundacja – jest zapewnianie im wsparcia i motywacji, dzięki którym nie będą bali się podejmować śmiałych i pionierskich działań. I będą tworzyć tak przełomowe terapie, jak prof. Eliane Gluckman.

O PBKM

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie Famicord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę nowo pozyskiwanych próbek Grupa jest zdecydowanie największym bankiem w Europie z ponad 20% udziałem w rynku. Na koniec pierwszego półrocza 2018 roku Grupa przechowywała 169 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek. Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.

Dodatkowo Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny.

Dotychczas komórki macierzyste z PBKM zostały wydane do leczenia ok. 2000 pacjentów na całym świecie.

Wyjątkowe okazje wybrane dla Ciebie

Hity w 2019 roku

Anti Brumm Zecken Stopp Spray
Marka: HERMES Arzneimittel GmbH
Anti Brumm Zecken Stopp Spray
Anti Brumm Zecken Stopp Spray (Opakowanie: 75 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 43,00 zł

Perlweiss Kaffee & Tee Zahnweiss
Marka: Fette Pharma AG
Perlweiss Kaffee  Tee Zahnweiss
Perlweiss Kaffee & Tee Zahnweiss (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 15,00 zł

Silicea D 30 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Silicea D 30 Globuli
Silicea D 30 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Maaloxan 25 mVal Kautabl.
Marka: Sanofi-Aventis Deutschland Gmb
Maaloxan 25 mVal Kautabl.
Zastosowanie Maaloxan 25 mVal Kautabl. (Opakowanie: 100 szt.)Anwendungsgebiete von Maaloxan 25 mVal Kautabl. (Opakowanie: 100 szt
Cena: 87,00 zł

Biorepair mleczko do zębów
Marka: Dr. Kurt Wolff GmbH & Co. KG

Biochemie Globuli 1 Calcium fluoratum D 12
Marka: Orthim GmbH & Co. KG
Biochemie Globuli 1 Calcium fluoratum D 12
Biochemie Globuli 1 Calcium fluoratum D 12 (Opakowanie: 15 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 26,00 zł

Sweatosan ueberzogene Tabletten
Marka: GlaxoSmithKline Consumer Healt
Sweatosan ueberzogene Tabletten
Sweatosan ueberzogene Tabletten (Opakowanie: 200 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 140,00 zł

Basica direkt mikroperełki zasadowe
Marka: Protina Pharmazeutische GmbH
Basica direkt mikroperełki zasadowe
Zastosowanie Basica direkt mikroperełki zasadowe (Opakowanie: 30X2.8 g)Basica direkt mikroperełki zasadowe (Opakowanie: 30X2
Cena: 52,00 zł

Weleda Arnica/symphytum compositus, maść z arniką
Marka: WELEDA AG

Regenaplex 1 A Tropfen
Marka: REGENAPLEX GmbH
Regenaplex 1 A Tropfen
Regenaplex 1 A Tropfen (Opakowanie: 15 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 39,00 zł

Excipial Clean mydło w płynie
Marka: Galderma Laboratorium GmbH

Permethrin biomo Loesung 0,5%
Marka: biomo pharma GmbH
Permethrin biomo Loesung 0,5
Permethrin biomo Loesung 0,5% (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 79,00 zł

Sanukehl Strep D 6 krople
Marka: SANUM-KEHLBECK GmbH & Co. KG

Passio Balance überzogene Tabletten
Marka: STADA GmbH
Passio Balance überzogene Tabletten
Passio Balance überzogene Tabletten (Opakowanie: 60 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 58,00 zł

Tetesept Meeressalz Gelenk + Muskel
Marka: Merz Consumer Care GmbH
Tetesept Meeressalz Gelenk + Muskel
Tetesept Meeressalz Gelenk + Muskel (Opakowanie: 80 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 13,00 zł

Balneum Hermal F Bad
Marka: ALMIRALL HERMAL GmbH

Uzara 40 mg ueberzogene Tabletten
Marka: STADA GmbH
Uzara 40 mg ueberzogene Tabletten
Uzara 40 mg ueberzogene Tabletten (Opakowanie: 50 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 43,00 zł

Aminocor 611 Formel plus Kapseln
Marka: Pharma Peter GmbH
Aminocor 611 Formel plus Kapseln
Aminocor 611 Formel plus Kapseln (Opakowanie: 90 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 98,00 zł

Hewallergia Complex Tropfen
Marka: Hevert Arzneimittel GmbH & Co.
Hewallergia Complex Tropfen
Hewallergia Complex Tropfen (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 83,00 zł

Halicar Salbe N
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Miradent Xylitol guma do żucia dla dzieci
Marka: Hager Pharma GmbH

Żel przeciwbólowy i rozluźniający na mięśnie
Marka: Inter Pharm Arzneimittel GmbH

Pollens C 30 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Pollens C 30 Globuli
Pollens C 30 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 26,00 zł

Rausch zestaw przeciw wszom
Marka: RAUSCH (Deutschland) GmbH
Rausch zestaw przeciw wszom
Zastosowanie Rausch zestaw przeciw wszom (Opakowanie: 1 szt.)Rausch zestaw przeciw wszom (Opakowanie: 1 szt
Cena: 109,00 zł

Sebamed krem do suchej skóry stóp z 10% mocznikie
Marka: Sebapharma GmbH & Co.KG

Olivenoel Koerpercreme
Marka: Avitale GmbH
Olivenoel Koerpercreme
Olivenoel Koerpercreme (Opakowanie: 250 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 26,00 zł

Humana SL bezmleczny preparat sojowy
Marka: HUMANA GmbH

Nivea Shampoo Reparatur & gezielte Pflege
Marka: Beiersdorf AG, GB Deutschland V
Nivea Shampoo Reparatur  gezielte Pflege
Nivea Shampoo Reparatur & gezielte Pflege (Opakowanie: 250 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 13,00 zł

Curaprox enzycal zero Zahnpasta
Marka: Curaden Germany GmbH
Curaprox enzycal zero Zahnpasta
Curaprox enzycal zero Zahnpasta (Opakowanie: 75 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 24,00 zł

Optifibre błonnik w proszku r
Marka: MUCOS Pharma GmbH & Co. KG

Biolectra Magnesium 365 fortissimum Zitrone Br.ta
Marka: HERMES Arzneimittel GmbH
Biolectra Magnesium 365 fortissimum Zitrone Br.tab
Biolectra Magnesium 365 fortissimum Zitrone Br.tab (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 35,00 zł

Movicol Beutel proszek
Marka: Norgine GmbH
Movicol Beutel proszek
Zastosowanie Movicol Beutel proszek (Opakowanie: 10 szt.)Movicol Beutel proszek (Opakowanie: 10 szt
Cena: 39,00 zł

Kneipp Bade-Essenz olejek relaksujące
Marka: Kneipp GmbH

Coolakut Stich & Sun Pflege-gel
Marka: Biologische Heilmittel Heel Gm
Coolakut Stich  Sun Pflege-gel
Coolakut Stich & Sun Pflege-gel (Opakowanie: 30 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 39,00 zł

Sandoz Schmerzgel
Marka: Hexal AG

Ibuflam akut 400 mg Filmtabletten
Marka: Sanofi-Aventis Deutschland Gmb
Ibuflam akut 400 mg Filmtabletten
Ibuflam akut 400 mg Filmtabletten (Opakowanie: 50 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Kneipp Aroma Pflegeschaumbad Jungbrunnen
Marka: Kneipp GmbH
Kneipp Aroma Pflegeschaumbad Jungbrunnen
Kneipp Aroma Pflegeschaumbad Jungbrunnen (Opakowanie: 400 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 19,00 zł

Zinkletten Verla Cynk pastylki o smaku malinowym
Marka: Verla-Pharm Arzneimittel GmbH
Zinkletten Verla Cynk pastylki o smaku malinowym
Zastosowanie Zinkletten Verla Cynk pastylki o smaku malinowym (Opakowanie: 50 szt
Cena: 26,00 zł

Ambroxol ratiopharm Hustentropfen
Marka: ratiopharm GmbH

Hylo-vision Gel multi Augentropfen
Marka: OmniVision GmbH
Hylo-vision Gel multi Augentropfen
Hylo-vision Gel multi Augentropfen (Opakowanie: 2X10 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 65,00 zł

Japoński olejek roślinny original
Marka: Pharma Peter GmbH

Tena Slip maxi medium pieluchomajtki
Marka: Essity Germany GmbH
Tena Slip maxi medium pieluchomajtki
Zastosowanie Tena Slip maxi medium pieluchomajtki (Opakowanie: 24 szt.)Tena Slip maxi medium pieluchomajtki (Opakowanie: 24 szt
Cena: 76,00 zł

Czerwony żeńszeń 300 mg kapsułki
Marka: AURICA Naturheilm.u.Naturwaren
Czerwony żeńszeń 300 mg kapsułki
Zastosowanie Czerwony żeńszeń 300 mg kapsułki (Opakowanie: 200 szt
Cena: 321,00 zł

Gothaplast zestaw plastrów
Marka: Gothaplast GmbH
Gothaplast zestaw plastrów
Zastosowanie Gothaplast zestaw plastrów (Opakowanie: 1 szt.)Anwendungsgebiete von Gothaplast zestaw plastrów (Opakowanie: 1 szt
Cena: 17,00 zł

Prostess uno Kapseln
Marka: TAD Pharma GmbH
Prostess uno Kapseln
Zastosowanie Prostess uno Kapseln (Opakowanie: 150 szt
Cena: 158,00 zł

Bifon Gel
Marka: DERMAPHARM AG

Kompresy gazowe 10x10 - nie sterylne
Marka: PAUL HARTMANN AG
Kompresy gazowe 10x10 - nie sterylne
Zastosowanie Kompresy gazowe 10x10 - nie sterylne (Opakowanie: 100 szt
Cena: 30,00 zł

Elmex Multituft 29 Koecher szczoteczka do zębów
Marka: CP GABA GmbH
Elmex Multituft 29 Koecher szczoteczka do zębów
Zastosowanie Elmex Multituft 29 Koecher szczoteczka do zębów (Opakowanie: 1 szt
Cena: 13,00 zł

Taxofit Magnesium 400 Tabletki z magnezem
Marka: MCM KLOSTERFRAU Vertr. GmbH
Taxofit Magnesium 400 Tabletki z magnezem
Zastosowanie Taxofit Magnesium 400 Tabletki z magnezem (Opakowanie: 45 szt.)Taxofit Magnesium 400 Tabletki z magnezem (Opakowanie: 45 szt
Cena: 15,00 zł

Tiroler Steinoel Seife
Marka: ilapo
Tiroler Steinoel Seife
Tiroler Steinoel Seife (Opakowanie: 100 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 17,00 zł

Boso Medicus uno vollautomat.Blutdruckmessgeraet
Marka: Bosch + Sohn GmbH & Co.
Boso Medicus uno vollautomat.Blutdruckmessgeraet
Boso Medicus uno vollautomat.Blutdruckmessgeraet (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 163,00 zł

Sanaexpert Acai Berry Kapseln
Marka: SanaExpert GmbH
Sanaexpert Acai Berry Kapseln
Sanaexpert Acai Berry Kapseln (Opakowanie: 120 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 131,00 zł

Neodolor Lq flüssig
Marka: PharmaSGP GmbH
Neodolor Lq flüssig
Neodolor Lq flüssig (Opakowanie: 10 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 46,00 zł

Synergon 98 Rhus tox. N Tropfen
Marka: Kattwiga Arzneimittel GmbH
Synergon 98 Rhus tox. N Tropfen
Synergon 98 Rhus tox. N Tropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 52,00 zł

Magnesium M Dragees
Marka: Dr. Zinke Diätetika GmbH
Magnesium M Dragees
Magnesium M Dragees (Opakowanie: 200 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 48,00 zł

Dinabase 7 materiał mocujący do protez
Marka: Arando OHG
Dinabase 7 materiał mocujący do protez
Zastosowanie Dinabase 7 materiał mocujący do protez (Opakowanie: 1 szt.)Dinabase 7 materiał mocujący do protez (Opakowanie: 1 szt
Cena: 55,00 zł

Vichy Teint Ideal podkład nr 25 skóra sucha
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Zestaw Faktu lind
Marka: Dr. Kade Pharm. Fabrik GmbH
Zestaw Faktu lind
Zastosowanie Zestaw Faktu lind (Opakowanie: 1 op
Cena: 47,00 zł

Aranicyn Leber Gallemittel Tropfen
Marka: WEBER & WEBER GmbH & Co. KG
Aranicyn Leber Gallemittel Tropfen
Aranicyn Leber Gallemittel Tropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 47,00 zł

Sagrotan spray antybakteryjny do powierzchni
Marka: Reckitt Benckiser Deutschland

Choco Nuit Minis Schokolade f
Marka: LEVICA GmbH
Choco Nuit Minis Schokolade f
Choco Nuit Minis Schokolade f (Opakowanie: 12 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 26,00 zł

Fortimel Energy Erdbeergeschmack
Marka: Nutricia GmbH
Fortimel Energy Erdbeergeschmack
Fortimel Energy Erdbeergeschmack (Opakowanie: 32x200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 300,00 zł

Biochemie Pflueger 27 Kalium bichromic.D 6 Tabl.
Marka: A.Pflüger GmbH & Co. KG
Biochemie Pflueger 27 Kalium bichromic.D 6 Tabl.
Biochemie Pflueger 27 Kalium bichromic.D 6 Tabl. (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 17,00 zł

Ceres Alchemilla comp. Tropfen
Marka: CERES Heilmittel GmbH
Ceres Alchemilla comp. Tropfen
Ceres Alchemilla comp. Tropfen (Opakowanie: 20 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 96,00 zł

La Mer Med Couperose Creme
Marka: La mer Cosmetics AG
La Mer Med Couperose Creme
La Mer Med Couperose Creme (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 173,00 zł

Louis Widmer żel pod prysznic nieperfumowany
Marka: LOUIS WIDMER GmbH
Louis Widmer żel pod prysznic nieperfumowany
Louis Widmer żel pod prysznic nieperfumowany (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 39,00 zł

Akileine Nutri-repair Krem regeneracyjny do stóp
Marka: LABOSEPT GmbH Cosmetica

Accu Chek Mobile Set mg/dl Iii
Marka: Roche Diabetes Care Deutschlan
Accu Chek Mobile Set mgdl Iii
Accu Chek Mobile Set mg/dl Iii (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 208,00 zł

Mercurius Heel S Tabl.
Marka: Biologische Heilmittel Heel Gm

Weleda Edelweiss Sensitiv So.cr.lsf 50 Baby & Kid
Marka: WELEDA AG

Jaborandi D 4 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Jaborandi D 4 Globuli
Jaborandi D 4 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 26,00 zł

Flexiloges Gelenknahrung Kapseln
Marka: Dr. Loges + Co. GmbH
Flexiloges Gelenknahrung Kapseln
Flexiloges Gelenknahrung Kapseln (Opakowanie: 120 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 131,00 zł

Acai Beere Kapseln
Marka: Espara GmbH

t by tetsept pielęgnacyjny płyn do kąpieli
Marka: Merz Consumer Care GmbH

Pascopankreat Tabletten
Marka: PASCOE pharmazeutische Präpara

Calcidoc Kautabl.
Marka: Biokirch GmbH

Hyanit Urea 10% maść z mocznikiem
Marka: Strathmann GmbH & Co.KG

Cetaphil balsam
Marka: Galderma Laboratorium GmbH

Daylong after sun żel do ciała po opalaniu
Marka: Galderma Laboratorium GmbH

Vichy Ideal Soleil Płyn antypiaskowy z filtrem SP
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Polecamy

Strefa marek

Mapa strony

Facebook Twitter Pinterest Wykop Y! Mail Addthis