polariss
Krynica-Zdrój to zdrowie
129165 produktów

Medycyna coraz bliżej jeszcze szerszego wykorzystania komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Dziś leczymy nią nie tylko nowotwory, ale też choroby neurologiczne dzieci i dorosłych

Dokładnie 8 października 1988 r., czyli równo 30 lat temu, prof. Eliane Gluckman wraz ze swoim zespołem dokonała pionierskiego przeszczepienia krwi pępowinowej 5-letniemu choremu na niedokrwistość Fanconiego Mathew Farrow.  Chłopiec został całkowicie wyleczony, a dziś jest cieszącym się życiem dorosłym. Od tego czasu zastosowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej w ratowaniu życia chorych na nowotwory i schorzenia hematologiczne jest powszechne. Opublikowane badania pokazują również, że mogą mieć zastosowanie w chorobach neurologicznych.

Czy krew pępowinowa może pomóc dziecku od którego została pobrana? Czy jest wykorzystywana w Polsce? Czym się różnią komórki macierzyste krwi pępowinowej od komórek macierzystych sznura? Kiedy za leczenie komórkami macierzystymi się płaci? Czy będzie można wyhodować narządu z komórek macierzystych? 30 rocznica pierwszego przeszczepienia krwi pępowinowej to idealny moment by odpowiedzieć na pytania które elektryzują opinię publiczną. O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy ekspertów:  
prof. Krzysztofa Kałwaka
z Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii
i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, dr hab. Magdalenę Chrościńską – Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, Pawła Kwiatkowskiego - prezesa Fundacji „Komórki Życia – Komórki Nadziei” oraz lek. med. Tomasza Barana z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Komórki macierzyste to pierwotne i niewyspecjalizowane jeszcze komórki charakteryzujące się wysoką zdolnością do samoodnawiania i różnicowania. W medycynie pozyskiwane są ze  szpiku kostnego, krwi obwodowej oraz tkanek popłodu: krwi pępowinowej i sznura pępowiny.  Stosowane są od ponad 30 lat w leczeniu ciężkich chorób hematologicznych i onkologicznych, zarówno dla dawcy od którego zostały pobrane jak i dla jego rodziny, lub osób niespokrewnionych (w zależności od wskazania). W roku 2017 opublikowano wyniki badań nad zastosowaniem komórek macierzystych krwi pępowinowej w leczeniu autyzmu oraz mózgowego porażenia dziecięcego. Ich wyniki pokazują, że zastosowanie własnej krwi pępowinowej może przynieść korzystne efekty kliniczne.

– Komórki macierzyste pochodzące ze sznura pępowinowego i krwi pępowinowej zaskakują swoją uniwersalnością. Wykazują bardzo dużą skuteczność, a przy tym nie wymagają pełnej zgodności materiału w układzie HLA – nie musimy już szukać dawcy w pełni zgodnego, wystarczy zaledwie 60 proc. zgodności. Już dziś wiemy, że  możemy je wykorzystywać w leczeniu tak wielu chorób oraz to, że nie wiemy jeszcze wszystkiego, o ich zdolnościach – mówił prof. Krzysztof Kałwak. – My lekarze obecnie czekamy na możliwość naprawdę pełnego wykorzystania możliwości i potencjału drzemiącego w krwi pępowinowej. Te komórki – oprócz tego, że dzięki swojej prymitywności są tak bardzo uniwersalne – mają jeszcze dużą dawkę bardzo cennych substancji o działaniu immunomodulującym. Oznacza to, że podane np. dziecku z autyzmem potrafią znacznie złagodzić stan zapalny w centralnym ośrodku nerwowym. Czyli złagodzić objawy choroby – zwiększyć koncentrację, uspokoić, zmniejszyć napięcie mięśniowe.

Zdaniem prof. Kałwaka w najbliższej przyszłości komórki macierzyste z krwi i sznura pępowinowego znajdą szerokie zastosowanie w leczeniu dorosłych. Już dziś znane są przypadki satysfakcjonujących terapii osób z udarem niedokrwiennym czy po przebytym zawale serca.

– W leczeniu chorób neurologicznych dzieci bardzo istotny jest wiek pacjenta – im młodsze dziecko, tym lepsze efekty terapii. Nie możemy się jednak łudzić, że wyleczymy całkowicie porażenie dziecięce czy autyzm. Podanie komórek macierzystych (z krwi pępowinowej lub ze sznura pępowiny) ma na celu polepszenie jakości życia i zniwelowanie objawów. I proszę mi wierzyć, że w przypadku naszych pacjentów nawet pozornie drobna zmiana to wielki krok na przód dla chorego i jego rodziny. Te „drobiazgi”, które uzyskujemy czasem już pod dwóch podaniach oznaczają np. wielkie postępy w rehabilitacji, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę widzenia, mowy czy koncentracji. To bardzo wiele – mówi dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk.

Terapia komórkami macierzystymi w chorobach neurologicznych realizowana jest w ramach procedury medycznego eksperymentu leczniczego, a co za tym idzie nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Powoduje to istotne ograniczenie dostępu do terapii dla dzieci, które nie mają zabezpieczonej krwi pępowinowej przy porodzie. Póki co z pomocą w finansowaniu terapii przychodzi Fundacja „Komórki Życia - Komórki Nadziei”.

­- Naszym zadaniem jest ułatwianie chorym dotarcie do potrzebnej im terapii. Większość
z nich to osoby, które nie mają własnej krwi pępowinowej – oczywiście gdyby ją miały cała procedura trwała by dużo krócej i byłaby bezkosztowa, ale tak jest rzadko. Naszym celem jest umożliwianie chorym dzieciom i ich rodzinom leczenie w Polsce oraz informowanie ich
o możliwościach i ośrodkach, które przeprowadzają takie terapie. To nasz priorytet, bowiem leczenie w kraju jest skuteczne, a skuteczność tą potwierdzają również historie naszych podopiecznych, ale też tańsze i przede wszystkim – mniej stresujące dla dziecka i jego rodziców. A akurat bark stresu jest czynnikiem kluczowym w zdrowieniu –
mówi Paweł Kwiatkowski, prezes Fundacji „Komórki życia – Komórki Nadziei”.

- Jedną z najpowszechniejszych obaw związaną z bankowaniem krwi pępowinowej jest ta, że przecież tej krwi jest mało i wystarczy jej jedynie na ewentualną terapię dla małego dziecka. Obecnie te obawy są nieuzasadnione. Już dziś potrafimy namnażać komórki macierzyste, a dosłownie „tuż za rogiem” jest i pewnie w przyszłym roku zostanie dopuszczona do zastosowania klinicznego będzie przynajmniej jedna technologia przyspieszająca i usprawniająca ten proces. To oznacza, że zbankowana krew bez problemu – i bez utraty jej wartości – wystarczy dla dorosłego człowieka. I to nie są marzenia – to jest nasza najbliższa przyszłość -  mówi dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Bankowanie krwi pępowinowej daje możliwość zabezpieczenia komórek macierzystych na przyszłość. Zdaniem Pawła Kwiatkowskiego gwarantem tej przyszłości są nasi lekarze i badacze – zadaniem władz i organizacji, takich jak kierowana przez niego Fundacja – jest zapewnianie im wsparcia i motywacji, dzięki którym nie będą bali się podejmować śmiałych i pionierskich działań. I będą tworzyć tak przełomowe terapie, jak prof. Eliane Gluckman.

O PBKM

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie Famicord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę nowo pozyskiwanych próbek Grupa jest zdecydowanie największym bankiem w Europie z ponad 20% udziałem w rynku. Na koniec pierwszego półrocza 2018 roku Grupa przechowywała 169 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek. Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.

Dodatkowo Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny.

Dotychczas komórki macierzyste z PBKM zostały wydane do leczenia ok. 2000 pacjentów na całym świecie.

Wyjątkowe okazje wybrane dla Ciebie

Hity w 2019 roku

Noveane 3d Augenkontur Augengel
Marka: DERMATICA EXCLUSIV Horst Spick
Noveane 3d Augenkontur Augengel
Noveane 3d Augenkontur Augengel (Opakowanie: 10 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 83,00 zł

Luvos Heilerde 1 fein ziemia lecznicza
Marka: Heilerde-Gesellsch.LUVOS JUST

Ds Hypericum Concept Tabl.
Marka: DS-Pharmagit GmbH

Fortimel Energy Multi Fibre Schokoladengeschmack
Marka: Nutricia GmbH
Fortimel Energy Multi Fibre Schokoladengeschmack
Fortimel Energy Multi Fibre Schokoladengeschmack (Opakowanie: ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 337,00 zł

Delagil Creme
Marka: DERMAPHARM AG

Linola fett Creme
Marka: Dr. August Wolff GmbH & Co.KG

Aqeo szampon
Marka: ALMIRALL HERMAL GmbH

Sanostol spezial Energie Sticks
Marka: Dr. Kade Pharm. Fabrik GmbH
Sanostol spezial Energie Sticks
Sanostol spezial Energie Sticks (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 57,00 zł

Aesculus D 6 Tabl.
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Aesculus D 6 Tabl.
Aesculus D 6 Tabl. (Opakowanie: 200 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 51,00 zł

Belixos Protect Creme
Marka: Biofrontera Pharma GmbH

La Roche Posay Anthelios XL SPF50+ Fluid Extreme
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Biochemie Orthim Haus/reiseapo.1-12 12x15g Globul
Marka: Orthim GmbH & Co. KG
Biochemie Orthim Hausreiseapo.1-12 12x15g Globuli
Biochemie Orthim Haus/reiseapo.1-12 12x15g Globuli (Opakowanie: 1 op.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 237,00 zł

Gnaphalium Polyceph. D 6 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Xailin Gel Augengel
Marka: VISUfarma GmbH

Bienenzell Wabensalbe 5%
Marka: Inkosmia GmbH & Cie.KG

Allpremed hydro Intensiv Schaum
Marka: Neubourg Skin Care GmbH & Co.K

Eucerin Ultrasensitive mleczko oczyszczające
Marka: Beiersdorf AG Eucerin

Hepathromb Creme 60 000 I.e.
Marka: RIEMSER Pharma GmbH
Hepathromb Creme 60 000 I.e.
Zastosowanie Hepathromb Creme 60 000 I.e. (Opakowanie: 100 g)-Akute Schwellungszustände nach stumpfen Verletzungen (Verstauchungen und Prellungen)-Ob
Cena: 43,00 zł

Wick Sulagil Halsspray
Marka: Procter & Gamble GmbH

Wirbelwind Globuli Bachblüten
Marka: Spagyra GmbH & Co. KG

La Mer med krem z solą morską nieperfumowany
Marka: La mer Cosmetics AG

Kytta Sedativum f. den Tag Drag.
Marka: Merck Selbstmedikation GmbH

Luffa Operculata D 6 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Luffa Operculata D 6 Globuli
Luffa Operculata D 6 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 30,00 zł

Nux Vomica D 12 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Ratiopharm Heparin Sport żel
Marka: ratiopharm GmbH

Juglans Gastreu R 53 Tropfen
Marka: Dr.RECKEWEG & Co. GmbH
Juglans Gastreu R 53 Tropfen
Juglans Gastreu R 53 Tropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 77,00 zł

Retinol Creme Lamperts krem
Marka: Berco-ARZNEIMITTEL
Retinol Creme Lamperts krem
Retinol Creme Lamperts krem (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 39,00 zł

Weleda Arnika 30 % maść
Marka: WELEDA AG

La Mer Flexible Cleansing Meerespeeling ohne Parf
Marka: La mer Cosmetics AG
La Mer Flexible Cleansing Meerespeeling ohne Parfüm
La Mer Flexible Cleansing Meerespeeling ohne Parfüm (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 96,00 zł

Nephrotrans Kapseln magensaftr.
Marka: MEDICE Arzneimittel Pütter Gmb

Perocur 250 mg Hartkapseln
Marka: Hexal AG
Perocur 250 mg Hartkapseln
Perocur 250 mg Hartkapseln (Opakowanie: 50 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 62,00 zł

Blend A Med Classic krem do zębów
Marka: Procter & Gamble GmbH

Ginkobil ratiopharm 80 mg Filmtabletten
Marka: ratiopharm GmbH
Ginkobil ratiopharm 80 mg Filmtabletten
Ginkobil ratiopharm 80 mg Filmtabletten (Opakowanie: 120 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 194,00 zł

Panthenol sól morska do nosa
Marka: MIBE GmbH Arzneimittel

Cor Gl D 4 Amp.
Marka: WALA Heilmittel GmbH
Cor Gl D 4 Amp.
Cor Gl D 4 Amp. (Opakowanie: 10X1 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 146,00 zł

Mucofalk Apfel Granulat Btl.
Marka: Dr. Falk Pharma GmbH
Mucofalk Apfel Granulat Btl.
Zastosowanie Mucofalk Apfel Granulat Btl. (Opakowanie: 100 szt.)- Bei Verstopfung- Zur erleichterten Darmentleerung mit weichem Stuhl, z.B. bei Verlet
Cena: 111,00 zł

Super Epa 1000 Omega 3 Kapseln
Marka: BioPräp Biolog.Präp.Handelsges

Kadzidłowiec ekstrakt (Boswellia serrata) kapsuł
Marka: Zein Pharma - Germany GmbH

Phosetamin Ne tabletki
Marka: Köhler Pharma GmbH
Phosetamin Ne tabletki
Zastosowanie Phosetamin Ne tabletki (Opakowanie: 50 szt.)Poszukujesz preparatu, który w kompleksowy sposób zadba o prawidłowe funkcjonowanie Twojeg
Cena: 43,00 zł

Dulcolax Suppos.
Marka: Sanofi-Aventis Deutschland Gmb
Dulcolax Suppos.
Zastosowanie Dulcolax Suppos. (Opakowanie: 30 szt.)- Zur kurzfristigen Anwendung bei Verstopfung.- Bei Erkrankungen, die eine erleichtertes Kotabsetze
Cena: 87,00 zł

Thuja D 6 Globuli
Marka: Dr.RECKEWEG & Co. GmbH

Tetesept Muskel Vital płyn do kąpieli rozluźniają
Marka: Merz Consumer Care GmbH

Sebamed pielęgnacyjny żel pod prysznic z grejpfru
Marka: Sebapharma GmbH & Co.KG

Heparin Ratiopharm Sport Gel
Marka: ratiopharm GmbH

Arthrosamin N kapsułki
Marka: Pharma Peter GmbH
Arthrosamin N kapsułki
Zastosowanie Arthrosamin N kapsułki (Opakowanie: 270 szt.)Suplement diety składający się z substancji tworzących chrząstkę stawową (glukozamin
Cena: 234,00 zł

Femicur N Kapseln
Marka: SCHAPER & BRÜMMER GmbH & Co. K
Femicur N Kapseln
Zastosowanie Femicur N Kapseln (Opakowanie: 100 szt.)- Rhythmusstörungen der Regelblutung - Spannungs- und Schwellungsgefühl in den Brüsten - Monat
Cena: 92,00 zł

Mykofungin 3 Kombip. 3 Tabl.+20 g Creme
Marka: MIBE GmbH Arzneimittel

Exfoliac Creme
Marka: DERMATICA EXCLUSIV Horst Spick

Pu Erh Tee Btl.
Marka: Avitale GmbH
Pu Erh Tee Btl.
Pu Erh Tee Btl. (Opakowanie: 20X2 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 21,00 zł

Agnus Castus Al Filmtabl.
Marka: ALIUD Pharma GmbH
Agnus Castus Al Filmtabl.
Zastosowanie Agnus Castus Al Filmtabl. (Opakowanie: 60 szt.)- Unregelmäßigkeiten der Monatsblutung - Spannungs- und Schwellungsgefühl in den Brüst
Cena: 35,00 zł

Wala Disci / Rhus toxicodendron comp. ampułki
Marka: WALA Heilmittel GmbH

Ledum D 12 Globuli
Marka: Dr.RECKEWEG & Co. GmbH
Ledum D 12 Globuli
Ledum D 12 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 30,00 zł

Ophtalmin N Augentropfen
Marka: Dr. Winzer Pharma GmbH
Ophtalmin N Augentropfen
Zastosowanie Ophtalmin N Augentropfen (Opakowanie: 3X10 ml)- Bei Augenreizungen mit und ohne Rötungen der Augenbindehaut und des Lidrandes (z.B. durc
Cena: 43,00 zł

Granatapfel Kapseln 500 mg
Marka: Zein Pharma - Germany GmbH
Granatapfel Kapseln 500 mg
Granatapfel Kapseln 500 mg (Opakowanie: 90 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 47,00 zł

Vitasprint B12 ampułki do picia
Marka: Pfizer Consumer Healthcare Gmb

Avitale Szampon kofeinowy z biotyną
Marka: Avitale GmbH

Weleda Kids 2in1 Shower & Shampoo süsse Vanille
Marka: WELEDA AG
Weleda Kids 2in1 Shower  Shampoo süsse Vanille
Weleda Kids 2in1 Shower & Shampoo süsse Vanille (Opakowanie: 150 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 21,00 zł

Additiva Magnez 375 mg saszetki, smak pomarańczo
Marka: Dr.B.Scheffler Nachf. GmbH & C
Additiva Magnez  375 mg saszetki, smak pomarańczowy
Additiva Magnez 375 mg saszetki, smak pomarańczowy (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 30,00 zł

Myrtol magensaftresistente Weichkapseln
Marka: G. Pohl-Boskamp GmbH & Co.KG
Myrtol magensaftresistente Weichkapseln
Myrtol magensaftresistente Weichkapseln (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 26,00 zł

Sebamed kostka do mycia bez mydła
Marka: Sebapharma GmbH & Co.KG

Ascorvit 500 mg Ft Filmtabl.
Marka: MIBE GmbH Arzneimittel

Ben U Ron 75 mg Suppos.
Marka: bene Arzneimittel GmbH
Ben U Ron 75 mg Suppos.
Zastosowanie Ben U Ron 75 mg Suppos. (Opakowanie: 10 szt.)Für Säuglinge ab 3 kg Körpergewicht:- Leichte bis mäßig starke Schmerzen- FieberSkład7
Cena: 8,00 zł

Vitamin D3 5.000 I.e. Wochendepot Kapseln
Marka: Zein Pharma - Germany GmbH

Fenistil Tropfen
Marka: GlaxoSmithKline Consumer Healt

Kamillosan Salbe
Marka: MEDA Pharma GmbH & Co.KG
Kamillosan Salbe
Zastosowanie Kamillosan Salbe (Opakowanie: 20 g)- Entzündlichen Wunden- Entzündungen der Haut wie z.B. bei leichtem Sonnenbrand, nach Röntgen- oder
Cena: 21,00 zł

Echinacea/argentum Globuli
Marka: WALA Heilmittel GmbH
Echinaceaargentum Globuli
Echinacea/argentum Globuli (Opakowanie: 20 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 39,00 zł

Amorolfin-ratiopharm lakier przeciwgrzybiczny 5%
Marka: ratiopharm GmbH

Cromo Ratiopharm Augentropfen Einzeldosis
Marka: ratiopharm GmbH
Cromo Ratiopharm Augentropfen Einzeldosis
Zastosowanie Cromo Ratiopharm Augentropfen Einzeldosis (Opakowanie: 20X0.5 ml)- Allergische BindehautentzündungSkład10 mg Cromoglicinsäure, Dinatri
Cena: 21,00 zł

Bad Heilbrunner herbata z szałwią i miodem saszet
Marka: Bad Heilbrunner Naturheilm.Gmb
Bad Heilbrunner herbata z szałwią i miodem saszetki
Zastosowanie Bad Heilbrunner herbata z szałwią i miodem saszetki (Opakowanie: 15 szt.)Bad Heilbrunner herbata z szałwią i miodem saszetki (Opakowa
Cena: 13,00 zł

Retterspitz Tag- und Nachtcreme
Marka: RETTERSPITZ GmbH
Retterspitz Tag- und Nachtcreme
Retterspitz Tag- und Nachtcreme (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 72,00 zł

Okoubaka D 3 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Galphimia Glauca D 6 Tabl.
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Galphimia Glauca D 6 Tabl.
Galphimia Glauca D 6 Tabl. (Opakowanie: 200 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 57,00 zł

Fucus Gastreu S R 59 Tropfen
Marka: Dr.RECKEWEG & Co. GmbH
Fucus Gastreu S R 59 Tropfen
Fucus Gastreu S R 59 Tropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 58,00 zł

Biochemie Dhu 6 Kalium sulfuricum D 4 Gel
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Abtei Venen kapsułki ochraniające żyły
Marka: Omega Pharma Deutschland GmbH

Nux Vomica D 6 Tabl.
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Isla Moos Pastylki
Marka: Engelhard Arzneimittel GmbH &
Isla Moos Pastylki
Zastosowanie Isla Moos Pastylki (Opakowanie: 60 szt.)Po grypie, anginie, czy nawet drobnym przeziębieniu podczas którego wystąpił ból gardła, cz
Cena: 30,00 zł

Lacteol Pulver
Marka: G. Pohl-Boskamp GmbH & Co.KG

Proximmun kapsułki
Marka: VITALONA GmbH & Co. KG

Symbiolact comp. saszetki (3x30)
Marka: SymbioPharm GmbH

Polecamy

Strefa marek

Mapa strony

Facebook Twitter Pinterest Wykop Y! Mail Addthis