polariss
Krynica-Zdrój to zdrowie
103897 produktów

Medycyna coraz bliżej jeszcze szerszego wykorzystania komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Dziś leczymy nią nie tylko nowotwory, ale też choroby neurologiczne dzieci i dorosłych

Dokładnie 8 października 1988 r., czyli równo 30 lat temu, prof. Eliane Gluckman wraz ze swoim zespołem dokonała pionierskiego przeszczepienia krwi pępowinowej 5-letniemu choremu na niedokrwistość Fanconiego Mathew Farrow.  Chłopiec został całkowicie wyleczony, a dziś jest cieszącym się życiem dorosłym. Od tego czasu zastosowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej w ratowaniu życia chorych na nowotwory i schorzenia hematologiczne jest powszechne. Opublikowane badania pokazują również, że mogą mieć zastosowanie w chorobach neurologicznych.

Czy krew pępowinowa może pomóc dziecku od którego została pobrana? Czy jest wykorzystywana w Polsce? Czym się różnią komórki macierzyste krwi pępowinowej od komórek macierzystych sznura? Kiedy za leczenie komórkami macierzystymi się płaci? Czy będzie można wyhodować narządu z komórek macierzystych? 30 rocznica pierwszego przeszczepienia krwi pępowinowej to idealny moment by odpowiedzieć na pytania które elektryzują opinię publiczną. O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy ekspertów:  
prof. Krzysztofa Kałwaka
z Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii
i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, dr hab. Magdalenę Chrościńską – Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, Pawła Kwiatkowskiego - prezesa Fundacji „Komórki Życia – Komórki Nadziei” oraz lek. med. Tomasza Barana z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Komórki macierzyste to pierwotne i niewyspecjalizowane jeszcze komórki charakteryzujące się wysoką zdolnością do samoodnawiania i różnicowania. W medycynie pozyskiwane są ze  szpiku kostnego, krwi obwodowej oraz tkanek popłodu: krwi pępowinowej i sznura pępowiny.  Stosowane są od ponad 30 lat w leczeniu ciężkich chorób hematologicznych i onkologicznych, zarówno dla dawcy od którego zostały pobrane jak i dla jego rodziny, lub osób niespokrewnionych (w zależności od wskazania). W roku 2017 opublikowano wyniki badań nad zastosowaniem komórek macierzystych krwi pępowinowej w leczeniu autyzmu oraz mózgowego porażenia dziecięcego. Ich wyniki pokazują, że zastosowanie własnej krwi pępowinowej może przynieść korzystne efekty kliniczne.

– Komórki macierzyste pochodzące ze sznura pępowinowego i krwi pępowinowej zaskakują swoją uniwersalnością. Wykazują bardzo dużą skuteczność, a przy tym nie wymagają pełnej zgodności materiału w układzie HLA – nie musimy już szukać dawcy w pełni zgodnego, wystarczy zaledwie 60 proc. zgodności. Już dziś wiemy, że  możemy je wykorzystywać w leczeniu tak wielu chorób oraz to, że nie wiemy jeszcze wszystkiego, o ich zdolnościach – mówił prof. Krzysztof Kałwak. – My lekarze obecnie czekamy na możliwość naprawdę pełnego wykorzystania możliwości i potencjału drzemiącego w krwi pępowinowej. Te komórki – oprócz tego, że dzięki swojej prymitywności są tak bardzo uniwersalne – mają jeszcze dużą dawkę bardzo cennych substancji o działaniu immunomodulującym. Oznacza to, że podane np. dziecku z autyzmem potrafią znacznie złagodzić stan zapalny w centralnym ośrodku nerwowym. Czyli złagodzić objawy choroby – zwiększyć koncentrację, uspokoić, zmniejszyć napięcie mięśniowe.

Zdaniem prof. Kałwaka w najbliższej przyszłości komórki macierzyste z krwi i sznura pępowinowego znajdą szerokie zastosowanie w leczeniu dorosłych. Już dziś znane są przypadki satysfakcjonujących terapii osób z udarem niedokrwiennym czy po przebytym zawale serca.

– W leczeniu chorób neurologicznych dzieci bardzo istotny jest wiek pacjenta – im młodsze dziecko, tym lepsze efekty terapii. Nie możemy się jednak łudzić, że wyleczymy całkowicie porażenie dziecięce czy autyzm. Podanie komórek macierzystych (z krwi pępowinowej lub ze sznura pępowiny) ma na celu polepszenie jakości życia i zniwelowanie objawów. I proszę mi wierzyć, że w przypadku naszych pacjentów nawet pozornie drobna zmiana to wielki krok na przód dla chorego i jego rodziny. Te „drobiazgi”, które uzyskujemy czasem już pod dwóch podaniach oznaczają np. wielkie postępy w rehabilitacji, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę widzenia, mowy czy koncentracji. To bardzo wiele – mówi dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk.

Terapia komórkami macierzystymi w chorobach neurologicznych realizowana jest w ramach procedury medycznego eksperymentu leczniczego, a co za tym idzie nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Powoduje to istotne ograniczenie dostępu do terapii dla dzieci, które nie mają zabezpieczonej krwi pępowinowej przy porodzie. Póki co z pomocą w finansowaniu terapii przychodzi Fundacja „Komórki Życia - Komórki Nadziei”.

­- Naszym zadaniem jest ułatwianie chorym dotarcie do potrzebnej im terapii. Większość
z nich to osoby, które nie mają własnej krwi pępowinowej – oczywiście gdyby ją miały cała procedura trwała by dużo krócej i byłaby bezkosztowa, ale tak jest rzadko. Naszym celem jest umożliwianie chorym dzieciom i ich rodzinom leczenie w Polsce oraz informowanie ich
o możliwościach i ośrodkach, które przeprowadzają takie terapie. To nasz priorytet, bowiem leczenie w kraju jest skuteczne, a skuteczność tą potwierdzają również historie naszych podopiecznych, ale też tańsze i przede wszystkim – mniej stresujące dla dziecka i jego rodziców. A akurat bark stresu jest czynnikiem kluczowym w zdrowieniu –
mówi Paweł Kwiatkowski, prezes Fundacji „Komórki życia – Komórki Nadziei”.

- Jedną z najpowszechniejszych obaw związaną z bankowaniem krwi pępowinowej jest ta, że przecież tej krwi jest mało i wystarczy jej jedynie na ewentualną terapię dla małego dziecka. Obecnie te obawy są nieuzasadnione. Już dziś potrafimy namnażać komórki macierzyste, a dosłownie „tuż za rogiem” jest i pewnie w przyszłym roku zostanie dopuszczona do zastosowania klinicznego będzie przynajmniej jedna technologia przyspieszająca i usprawniająca ten proces. To oznacza, że zbankowana krew bez problemu – i bez utraty jej wartości – wystarczy dla dorosłego człowieka. I to nie są marzenia – to jest nasza najbliższa przyszłość -  mówi dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Bankowanie krwi pępowinowej daje możliwość zabezpieczenia komórek macierzystych na przyszłość. Zdaniem Pawła Kwiatkowskiego gwarantem tej przyszłości są nasi lekarze i badacze – zadaniem władz i organizacji, takich jak kierowana przez niego Fundacja – jest zapewnianie im wsparcia i motywacji, dzięki którym nie będą bali się podejmować śmiałych i pionierskich działań. I będą tworzyć tak przełomowe terapie, jak prof. Eliane Gluckman.

O PBKM

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie Famicord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę nowo pozyskiwanych próbek Grupa jest zdecydowanie największym bankiem w Europie z ponad 20% udziałem w rynku. Na koniec pierwszego półrocza 2018 roku Grupa przechowywała 169 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek. Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.

Dodatkowo Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny.

Dotychczas komórki macierzyste z PBKM zostały wydane do leczenia ok. 2000 pacjentów na całym świecie.

Wyjątkowe okazje wybrane dla Ciebie

Hity w 2019 roku

Zinkotase Filmtabl.
Marka: biosyn Arzneimittel GmbH

Olynth Salin krople do nosa
Marka: Johnson & Johnson GmbH (OTC)

Figuracell Kapseln
Marka: JUVENTA Healthcare e.K.

Holle Bio orkiszowa kaszka ekologiczna
Marka: Holle baby food GmbH

Zink 15 Zinkpicolinat Kapseln
Marka: pro medico GmbH

Avena Sativa D 2 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Avena Sativa D 2 Globuli
Avena Sativa D 2 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 30,00 zł

Liquifilm Benetzende Augen Pflegetropfen
Marka: Allergan Pharmaceuticals Irela
Liquifilm Benetzende Augen Pflegetropfen
Liquifilm Benetzende Augen Pflegetropfen (Opakowanie: 10 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 26,00 zł

Vichy Liftactiv Flexilift Teint 35 podkład wygład
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Allergosan Zink 100 pro Kapseln
Marka: INSTITUT ALLERGOSAN Deutschlan

Louis Widmer ClearSun Spray przeciwsłoneczny UV30
Marka: LOUIS WIDMER GmbH

Sebamed Q10 przeciwzmarszczkowy krem odbudowujący
Marka: Sebapharma GmbH & Co.KG

Ignatia C 200 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Ignatia C 200 Globuli
Ignatia C 200 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 50,00 zł

Carmol Krople żołądkowe
Marka: Queisser Pharma GmbH & Co. KG

Lierac Sunific krem opalizujący SPF 30
Marka: Ales Groupe Cosmetic Deutschla

Crataegus Verla Cor 450 mg Filmtabl.
Marka: Verla-Pharm Arzneimittel GmbH
Crataegus Verla Cor 450 mg Filmtabl.
Zastosowanie Crataegus Verla Cor 450 mg Filmtabl. (Opakowanie: 100 szt.)Nachlassende Leistungsfähigkeit des Herzens entsprechend Stadium II nach NYHA
Cena: 85,00 zł

Cerustop sprej do uszu
Marka: bene Arzneimittel GmbH

Ass Hexal Protect 100 mg magensaftresistent Ta
Marka: Hexal AG
Ass Hexal Protect 100 mg magensaftresistent    Tabletten
Ass Hexal Protect 100 mg magensaftresistent Tabletten (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 13,00 zł

Ratiopharm Echinacea 100 mg tabletki
Marka: ratiopharm GmbH

Arsenicum Album D 12 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Uli Breiter Zahnweiss proszek wybielający na zęby
Marka: sz saubere-zaehne GmbH

Bioderma Sensibio Rich krem do skóry suchej
Marka: Aktiv-Derma GmbH

Prospan Hustenliquid
Marka: Engelhard Arzneimittel GmbH &
Prospan Hustenliquid
Zastosowanie Prospan Hustenliquid (Opakowanie: 21X5 ml)- Zur Besserung der Beschwerden bei chronisch-entzündlichen Bronchialerkrankungen.- Akute Entz
Cena: 30,00 zł

Griffonia 5 Htp 100 mg Kapseln
Marka: Vita World GmbH

Mistelkraut Tee
Marka: Bombastus-Werke AG
Mistelkraut Tee
Mistelkraut Tee (Opakowanie: 140 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 16,00 zł

Amorolfin Nagelkur Heumann 5% preparat przeciwgrz
Marka: HEUMANN PHARMA GmbH & Co. Gene

Sterillium Virugard roztwór
Marka: PAUL HARTMANN AG
Sterillium Virugard roztwór
Sterillium Virugard roztwór (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 17,00 zł

Lactobact Baby proszek dla niemowląt
Marka: HLH Bio Pharma Vertriebs GmbH

Pu Erh Tee Filterbtl.
Marka: ALLPHARM Vertriebs GmbH
Pu Erh Tee Filterbtl.
Pu Erh Tee Filterbtl. (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 13,00 zł

t by tetesept aromatyczny płyn do kąpieli
Marka: Merz Consumer Care GmbH

Eucabal Balsam S
Marka: Aristo Pharma GmbH

Sioback Butterspekulatius
Marka: BERLIN-CHEMIE AG

Calcium Carbonicum C 200 Globuli Hahnemanni
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Calcium Carbonicum C 200 Globuli Hahnemanni
Calcium Carbonicum C 200 Globuli Hahnemanni (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 50,00 zł

Gothaplast elastyczny plaster na koniuszki palców
Marka: Gothaplast GmbH
Gothaplast elastyczny plaster na koniuszki palców
Zastosowanie Gothaplast elastyczny plaster na koniuszki palców (Opakowanie: 10 szt.)W czasie naszych codziennych aktywności, w których biorą udzia
Cena: 17,00 zł

Duofilm Loesung
Marka: GlaxoSmithKline Consumer Healt

Magnetrans 375 mg ultra Kapseln
Marka: STADA GmbH
Magnetrans 375 mg ultra Kapseln
Magnetrans 375 mg ultra Kapseln (Opakowanie: 50 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 57,00 zł

Nenedent pasta do zebów dla dzieci z fluorkiem tu
Marka: Dentinox Lenk & Schuppan KG

Proenzym Tabletten magensaftresistent
Marka: Avitale GmbH

Tynktura z arniki Hofmanns
Marka: Hofmann & Sommer GmbH & Co. KG

Amnion Gl D 6 Amp.
Marka: WALA Heilmittel GmbH
Amnion Gl D 6 Amp.
Amnion Gl D 6 Amp. (Opakowanie: 10X1 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 56,00 zł

DHU Nux Vomica C 200 globulki
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Transpulmin Erkaeltungsbalsam
Marka: MEDA Pharma GmbH & Co.KG

Immun Boost Orthoexpert Granulat
Marka: WEBER & WEBER GmbH & Co. KG

Sebamed Baby & Kind Wundcreme mit Calendula
Marka: Sebapharma GmbH & Co.KG

La Roche Posay Rosaliac UV riche krem o bogatej k
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Osa roślinny żel do zębów
Marka: Queisser Pharma GmbH & Co. KG

Stramonium D 12 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Weleda wygładzający krem z olejkiem z dzikiej róż
Marka: WELEDA AG

La Roche Posay Substiane+ Krem odbudowujący
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Vichy Purete Thermale preparat do demakijażu 3 w
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Zinköl Bw Suspension
Marka: Bombastus-Werke AG

Esencja kwiatowa dr Bach - posłonek
Marka: Nelsons GmbH

Aquacel Ag 1x45cm Tamponade mit Verstärkungsfaser
Marka: ConvaTec (Germany) GmbH
Aquacel Ag 1x45cm Tamponade mit Verstärkungsfasern
Aquacel Ag 1x45cm Tamponade mit Verstärkungsfasern (Opakowanie: 5 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 439,00 zł

Zinkpaste Bw
Marka: Bombastus-Werke AG

Olivenoel Per Uomo Hydro krem-żel, cera zmęczona
Marka: Dr. Theiss Naturwaren GmbH

Doppelherz antystres - tabletki
Marka: Queisser Pharma GmbH & Co. KG
Doppelherz antystres - tabletki
Zastosowanie Doppelherz antystres - tabletki (Opakowanie: 30 szt.)Doppelherz antystres - tabletki (Opakowanie: 30 szt.) przeznaczone są do aktywnego
Cena: 17,00 zł

Beh Homocystein Kapseln
Marka: Bioenergy Healthcare GmbH
Beh Homocystein Kapseln
Beh Homocystein Kapseln (Opakowanie: 90 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 263,00 zł

Naranotox comp. Tropfen
Marka: A.Pflüger GmbH & Co. KG
Naranotox comp. Tropfen
Naranotox comp. Tropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 57,00 zł

Nutri Stulln Kapseln
Marka: PHARMA STULLN GmbH
Nutri Stulln Kapseln
Nutri Stulln Kapseln (Opakowanie: 3X30 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 147,00 zł

Biochemie Orthim 12 Calcium sulfuricum D 6 Tabl.
Marka: Orthim GmbH & Co. KG
Biochemie Orthim 12 Calcium sulfuricum D 6 Tabl.
Biochemie Orthim 12 Calcium sulfuricum D 6 Tabl. (Opakowanie: 400 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 35,00 zł

Biochemie Pflueger 7 Magnesium phos.Lotion Creme
Marka: A.Pflüger GmbH & Co. KG
Biochemie Pflueger 7 Magnesium phos.Lotion Creme
Biochemie Pflueger 7 Magnesium phos.Lotion Creme (Opakowanie: 200 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 65,00 zł

Louis Widmer Hydro-Active emulsja na dzień z ochr
Marka: LOUIS WIDMER GmbH

Synergon 156 Sulfur S Tropfen
Marka: Kattwiga Arzneimittel GmbH
Synergon 156 Sulfur S Tropfen
Synergon 156 Sulfur S Tropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 52,00 zł

Leukosilk plaster 5m x 1,25cm, rolka
Marka: BSN medical GmbH
Leukosilk  plaster 5m x 1,25cm, rolka
Zastosowanie Leukosilk plaster 5m x 1,25cm, rolka (Opakowanie: 1 szt.)Leukosilk plaster 5m x 1,25cm, rolka (Opakowanie: 1 szt.) służy do mocowania w
Cena: 17,00 zł

Zink + Magnesium Kapseln
Marka: Pharma Peter GmbH
Zink + Magnesium Kapseln
Zink + Magnesium Kapseln (Opakowanie: 60 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 43,00 zł

Pernionin Thermo Teilbad
Marka: Krewel Meuselbach GmbH

Silomat Dmp Pastillen
Marka: Sanofi-Aventis Deutschland Gmb

Tena Men Super (Level 3) chłonne wkładki dla mężc
Marka: Essity Germany GmbH
Tena Men Super Level 3 chłonne wkładki dla mężczyzn
Zastosowanie Tena Men Super (Level 3) chłonne wkładki dla mężczyzn (Opakowanie: 16 szt.)Dla mężczyzn problem nietrzymania moczu bywa szczególni
Cena: 39,00 zł

Synergon 126 Ephedra Tropfen
Marka: Kattwiga Arzneimittel GmbH
Synergon 126 Ephedra Tropfen
Synergon 126 Ephedra Tropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 52,00 zł

Louis Widmer Skin Appeal Sebo fluid bezzapachowy
Marka: LOUIS WIDMER GmbH

Nagel Batrafen Loesung
Marka: Sanofi-Aventis Deutschland Gmb

L-carnitin 500 mg Megamax Kapseln
Marka: Megamax B.V.

Sabalvit Uno Kapseln
Marka: Ruhrpharm AG

Curaped Hornhautlöser Creme
Marka: Dr.B.Scheffler Nachf. GmbH & C
Curaped Hornhautlöser Creme
Curaped Hornhautlöser Creme (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 26,00 zł

Baldriparan stark tabletki powlekane na noc
Marka: Pfizer Consumer Healthcare Gmb
Baldriparan stark tabletki powlekane na noc
Zastosowanie Baldriparan stark tabletki powlekane na noc (Opakowanie: 120 szt.)Dręczy Cię niepokój? Często się denerwujesz? Prowadzisz stresując
Cena: 140,00 zł

Dermasel Exklusiv kuracja liftingująca ampułki
Marka: Fette Pharma AG

Acerola 100% Bio Pur nat.Vit.C Pulver
Marka: AMAZONAS Naturprodukte Handels

Formoline L 112 tabletki na odchudzanie
Marka: Certmedica International GmbH

Osteo Coral D3 Dr. Wolz Kapseln
Marka: Dr. Wolz Zell GmbH

Go On Gelenk aktiv Kapseln
Marka: MEDA Pharma GmbH & Co.KG

Mastu Salbe Maść na hemoroidy
Marka: STADA GmbH

Polecamy

Strefa marek

Mapa strony

Facebook Twitter Pinterest Wykop Y! Mail Addthis