polariss
Krynica-Zdrój to zdrowie
104207 produktów

Anoreksję i bulimię rozpoznasz… po zębach?

Według National Disorder Association, na zaburzenia odżywiania, w tym anoreksję czy bulimię, cierpi aż 70 milionów osób na świecie. I choć mają one druzgocące konsekwencje dla zdrowia psychicznego i relacji międzyludzkich, to ucierpi również nasze ciało, w tym zdrowie jamy ustnej. Dlatego jedną z osób, która może rozpoznać schorzenie jest stomatolog.

Choroba ducha wyniszcza całe ciało

Zaburzenia łaknienia m.in. anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny czy bulimia to poważne schorzenia o podłożu psychicznym, które wpływają negatywnie na cały organizm. Najczęściej problem dotyczy nastolatków, szczególnie dziewcząt w okresie pokwitania. Chorują również młode kobiety i mężczyźni.

Osoba dotknięta bulimią lub anoreksją wykazuje działania kompulsywne np. objada się i prowokuje do wymiotów lub znacznie ogranicza spożywanie pokarmów, ponieważ wręcz obsesyjnie kontroluje wagę swojego ciała. I choć objawów szukamy w nadmiernej chudości lub sposobie zachowania, to sygnałem choroby może być również stan naszych zębów.

- Zaburzenia odżywiania powodują znaczne szkody dla zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Prowokowane wówczas wymioty powodują przedostanie się do jamy ustnej kwasu żołądkowego, a ten niszczy szkliwo, zewnętrzną tkankę, która jest powłoką okalającą i chroniącą ząb. Mówimy wówczas o kwasowej erozji szkliwa, czyli utracie tkanek twardych zęba. Szkliwo jest coraz cieńsze, aż prawie znika, odsłaniając przy tym wrażliwą zębinę i powodując ból. Doświadczony stomatolog bez problemu rozpozna erozję szkliwa, ponieważ daje bardzo charakterystyczny obraz kliniczny zębów - mówi lek. stom. Joanna Oleksiak z gabinetu Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Kwasy rujnują zęby

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Helsinki University Central Hospital, ryzyko erozji zębów wśród osób chorych na bulimię może być 1,5–6-krotnie większe niż w u osób zdrowych.

Uszkodzenia szkliwa wywołane wymiotami najczęściej pojawiają się od strony podniebiennej zębów górnych i bocznych oraz przy linii dziąseł wokół siekaczy. Początkowo widoczne będą płytkie wgłębienia o gładkiej i błyszczącej powierzchni, odróżniające się od zdrowego szkliwa. Przy stałej ekspozycji na kwasy żołądkowe, szkliwa będzie coraz mniej, zęby będą starte i stracą na objętości. Mogą być również bardziej żółte, co świadczyć będzie o odsłonięciu zębiny, wewnętrznej warstwy zęba, która naturalnie ma właśnie odcień żółci. Obnażeniu może ulec nawet miazga zębowa.

Konsekwencją bulimii może być refluks żołądkowo-przełykowy, obecny również w nocy, co oznacza, że erozja szkliwa może mieć miejsce nawet wtedy, gdy chory nie jest tego świadomy. - Uszkodzenia zębów spowodowane refluksem zwykle występują po jednej stronie szczęki, zależnie od pozycji w trakcie snuwyjaśnia stomatolog.

Uszkodzenia mogą powstać również na zewnętrznej stronie zębów, szczególnie przy spożywaniu dużej ilości kwaśnych napojów. Jak przyznają lekarze, niektórzy pacjenci, aby wypełnić pusty żołądek lub sprowokować wymioty, mogą wypijać prawie sześć litrów napojów gazowanych dziennie. Napoje tego typu ze względu na kwaśne pH i dużą ilość cukru, jeszcze bardziej rujnują zdrowie zębów.

Powierzchnie żujące zębów trzonowych również mogą być w opłakanym stanie. W wyniku działania kwasów trzonowce mogą stracić swój kształt i wysokość, doprowadzając do zaburzeń okluzyjnych. Wreszcie, w skrajnych przypadkach jadłowstrętu dziąsła cofają się, wystawiając na działanie kwasów również korzeń zęba.

Niedożywienie chorego zredukuje ilość śliny w jamie ustnej, co może spowodować suchość w ustach. Okresowe głodówki mogą także pozbawić organizm niezbędnych składników odżywczych (np. witaminy C, K i D) i skutkować stanami zapalnymi dziąseł.

Większa podatność na próchnicę, nadwrażliwość i przebarwienia

Pacjenci z zaburzeniami łaknienia są bardziej narażeni na próchnicę.  Zęby pozbawione szkliwa i śliny nie są właściwie chronione, a mechanizmy obronne organizmu osłabione. Na dodatek ludzie cierpiący na zaburzenia odżywiania spożywają więcej słodkich pokarmów podczas kompulsywnego objadania się oraz piją większe ilości gazowanych napojów, aby pobudzić wymioty.

Konsekwencją utraty tkanek twardych jest powstanie nadwrażliwości zębów na zimne i gorące temperatury, kwaśne i słodkie pokarmy, a nawet szczotkowanie. Z kolei zębina jest bardziej podatna na nieestetyczne przebarwienia w kontakcie z jedzeniem.  

- Gdy choroba nie jest leczona przyczynowo i od samego początku pojawienia objawów, to ścieranie zębów postępuje, rujnując ich wygląd i zdrowie. Erozja szkliwa może być nieodwracalna. Krawędzie zębów są coraz cieńsze, zaczynają kruszyć się i pękać, są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. U niektórych pacjentów  starte siekacze mogą mieć tylko kilka milimetrów wysokościmówi Joanna Oleksiak.

Jak chronić zęby w warunkach domowych?

Co więcej, wielu chorych chcąc pozbyć się nieprzyjemnego posmaku po wymiotach popełnia radykalny błąd – szczotkuje od razu zęby wcierając żrące kwasy w szkliwo, czym jeszcze bardziej je osłabia. Niektórzy pacjenci mogą myć zęby nawet kilkanaście razy dziennie, narażając je na dodatkowe uszkodzenia! Stomatolodzy zalecają, aby po incydencie wymiotów przepłukiwać usta wodą, wodą z sodą oczyszczoną lub mlekiem, a zęby szczotkować dopiero po min. 30 minutach od wymiotów.

Zęby szczotkujemy od linii dziąseł w dół zęba. Robimy to przy użyciu szczoteczki z miękkim włosiem i pastą o zasadowym pH oraz niskim wskaźniku ścieralności, aby jak najbardziej chronić szkliwo. Warto również żuć gumę bez cukru, co pomoże stymulować produkcję śliny i pomoże przy refluksie żołądkowo-przełykowymradzi dentysta.

Jak pomóc może stomatolog?

Każdy, kto cierpi na zaburzenia odżywiania powinien znajdować się pod opieką specjalistów, również dentysty. Stomatolog może wdrożyć odpowiednie działania, jednak nie usunie przyczyny zaburzeń, dlatego choroba wymaga konsultacji psychologicznej. Pacjent w trakcie lub po terapii zaburzeń odżywiania wymaga jednak kompleksowego leczenia stomatologicznego m.in. terapii ubytków próchniczych, usunięcia kamienia nazębnego, wymiany wypełnień, a często również wieloetapowych zabiegów np. leczenia kanałowego, ekstrakcji zębów i leczenia nadwrażliwości zębiny. Defekty estetyczne również są znaczne, więc zniszczone korony zębów wymagają odbudowy protetycznej.

- Taki pacjent często ma problem z akceptacją swojego wyglądu, a wyniszczone chorobą zęby mogą być kolejnym źródłem kompleksów. Dlatego zabiegi protetyczne i kosmetyczne są równie ważne. W tym celu możemy zastosować specjalne licówki mocowane od strony podniebiennej, co maksymalnie oszczędza własny ząb pacjenta. Licówki wzmacniają strukturę zęba i pozwalają skorygować jego kształt oraz zamaskować przebarwienia. Zabezpieczyć ubytki szkliwa i zębiny możemy również materiałem kompozytowym, koroną lub tzw. overlayem. Podstawą jest jednak terapia choroby podstawowej, my możemy jedynie starać się zminimalizować szkody stomatologiczne - mówi dentysta.

***

Stankowscy & Białach Stomatologia to poznańska klinika,  która zapewnia najwyższą jakość leczenia m.in. w zakresie profilaktyki, diagnostyki, chirurgii, periodontologii, stomatologii estetycznej, protetyki oraz implantologii. Klinika jest założycielem Akademii Dawsona Polska, gdzie prowadzi kursy, szkolenia i seminaria dla stomatologów z całej Polski.  Właściciele kliniki są autorami "Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć uśmiech celebryty i nie bać się stomatologa", pierwszego poradnika stomatologicznego dla pacjentów w Polsce. Więcej: stankowscybialach.pl, badzbystry.pl

Joanna Oleksiak ukończyła kierunek lekarsko dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w 2006 roku. Od tego czasu nieustannie podnosi swoją wiedzę i umiejętności na licznych konferencjach, sympozjach, seminariach i warsztatach organizowanych w Polsce i za granicą. Ukończyła kurs preparacji u Mistrza Massironiego (Mediolan, Włochy) oraz Curriculum Akademi Dawsona  (Floryda, USA). W centrum Stankowscy & Białach Stomatologia odpowiedzialna jest za wizyty konsultacyjne, diagnostykę, przygotowuje plany leczenia jako członek zespołu, a następnie realizuje je w zakresie stomatologii zachowawczej (wypełnienia, leczenie kanałowe) i protetycznej (onleye, licówki, korony na zębach własnych i na implantach).

Wyjątkowe okazje wybrane dla Ciebie

Hity w 2019 roku

Meridol szczoteczka do zębów
Marka: CP GABA GmbH
Meridol szczoteczka do zębów
Zastosowanie Meridol szczoteczka do zębów (Opakowanie: 1 szt
Cena: 17,00 zł

Miradent Xylitol Chewing Gum Cranberry żurawinowa
Marka: Hager Pharma GmbH
Miradent Xylitol Chewing Gum Cranberry żurawinowa guma do żucia
Zastosowanie Miradent Xylitol Chewing Gum Cranberry żurawinowa guma do żucia (Opakowanie: 30 szt
Cena: 13,00 zł

Doppelherz Energie-Start Direct mikrogranulki
Marka: Queisser Pharma GmbH & Co. KG
Doppelherz Energie-Start Direct mikrogranulki
Zastosowanie Doppelherz Energie-Start Direct mikrogranulki (Opakowanie: 20 szt.)Doppelherz Energie-Start Direct mikrogranulki (Opakowanie: 20 szt
Cena: 17,00 zł

Vichy Dercos szampon ultrakojący do włosów suchyc
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Grandelat Mag 60 Magnesium Tabl.
Marka: Dr. Grandel GmbH
Grandelat Mag 60 Magnesium Tabl.
Grandelat Mag 60 Magnesium Tabl. (Opakowanie: 360 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 149,00 zł

Folsaeure Heumann 5 mg Tabl.
Marka: HEUMANN PHARMA GmbH & Co. Gene
Folsaeure Heumann 5 mg Tabl.
Zastosowanie Folsaeure Heumann 5 mg Tabl. (Opakowanie: 50 szt
Cena: 43,00 zł

Payagastron Tropfen
Marka: WEBER & WEBER GmbH & Co. KG
Payagastron Tropfen
Payagastron Tropfen (Opakowanie: 30 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Ichtholan 10% Salbe
Marka: Ichthyol-Gesellschaft Cordes H

Witamina B12 + B6 + kwas foliowy N kapsułki
Marka: Aalborg Pharma GmbH
Witamina B12 + B6 + kwas foliowy N kapsułki
Zastosowanie Witamina B12 + B6 + kwas foliowy N kapsułki (Opakowanie: 120 szt.)Witamina B12 + B6 + kwas foliowy N kapsułki (Opakowanie: 120 szt
Cena: 134,00 zł

Hydroclean Kompressen 4 cm rund steril
Marka: PAUL HARTMANN AG
Hydroclean Kompressen 4 cm rund steril
Hydroclean Kompressen 4 cm rund steril (Opakowanie: 10 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 285,00 zł

Ass Al Protect 100 mg magensaftresistent Table
Marka: ALIUD Pharma GmbH
Ass Al Protect 100 mg magensaftresistent    Tabletten
Ass Al Protect 100 mg magensaftresistent Tabletten (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 17,00 zł

Tena Lady Extra wkładki higieniczne
Marka: Essity Germany GmbH
Tena Lady Extra wkładki higieniczne
Zastosowanie Tena Lady Extra wkładki higieniczne (Opakowanie: 20 szt.)Tena Lady Extra wkładki higieniczne (Opakowanie: 20 szt
Cena: 29,00 zł

Kneipp Regeneration Krem regeneracyjny do twarzy
Marka: Kneipp GmbH

Linola Sept Creme
Marka: Dr. August Wolff GmbH & Co.KG

Fixomull stretch 10mx10cm gaza
Marka: BSN medical GmbH
Fixomull stretch 10mx10cm gaza
Fixomull stretch 10mx10cm gaza (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 109,00 zł

Weleda Mandel Sensitiv Pflegelotion
Marka: WELEDA AG
Weleda Mandel Sensitiv Pflegelotion
Weleda Mandel Sensitiv Pflegelotion (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 52,00 zł

Acidum Nitricum D 12 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Acidum Nitricum D 12 Globuli
Acidum Nitricum D 12 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 26,00 zł

Warzenentferner Carnation Vereisungsspray
Marka: Dr.Dagmar Lohmann pharma + med
Warzenentferner Carnation Vereisungsspray
Warzenentferner Carnation Vereisungsspray (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 58,00 zł

Aspirin Complex granulat
Marka: Bayer Vital GmbH
Aspirin Complex granulat
Zastosowanie Aspirin Complex granulat (Opakowanie: 20 szt.)Aspirin Complex granulat (Opakowanie: 20 szt
Cena: 43,00 zł

Ladival trockene Haut Creme Lsf 30
Marka: STADA GmbH
Ladival trockene Haut Creme Lsf 30
Ladival trockene Haut Creme Lsf 30 (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 39,00 zł

Sagrotan chusteczki do dezynfekcji
Marka: Reckitt Benckiser Deutschland
Sagrotan chusteczki do dezynfekcji
Zastosowanie Sagrotan chusteczki do dezynfekcji (Opakowanie: 18 szt
Cena: 15,00 zł

Prostagutt uno Kapseln
Marka: Dr.Willmar Schwabe GmbH & Co.K
Prostagutt uno Kapseln
Zastosowanie Prostagutt uno Kapseln (Opakowanie: 120 szt
Cena: 151,00 zł

Ladival Kinder allergische Haut Gel Lsf 30
Marka: STADA GmbH
Ladival Kinder allergische Haut Gel Lsf 30
Ladival Kinder allergische Haut Gel Lsf 30 (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 62,00 zł

Tromcardin complex tabletki
Marka: Trommsdorff GmbH & Co. KG
Tromcardin complex tabletki
Zastosowanie Tromcardin complex tabletki (Opakowanie: 120 szt
Cena: 70,00 zł

Lilium Tigrinum D 12 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Lilium Tigrinum D 12 Globuli
Lilium Tigrinum D 12 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 35,00 zł

Kneipp Massageoel Ruecken Wohl
Marka: Kneipp GmbH
Kneipp Massageoel Ruecken Wohl
Kneipp Massageoel Ruecken Wohl (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Urin Teststreifen 10 Parameter
Marka: gabmed GmbH
Urin Teststreifen 10 Parameter
Urin Teststreifen 10 Parameter (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 101,00 zł

Infectosoor Zinksalbe
Marka: INFECTOPHARM Arzn.u.Consilium

Bepanthen maść do nosa i oczu
Marka: Bayer Vital GmbH

Hansaplast Silicone Soft Xl Strips 5x7,2 cm
Marka: Beiersdorf AG
Hansaplast Silicone Soft Xl Strips 5x7,2 cm
Hansaplast Silicone Soft Xl Strips 5x7,2 cm (Opakowanie: 5 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 21,00 zł

Legapas Tropfen
Marka: PASCOE pharmazeutische Präpara
Legapas Tropfen
Legapas Tropfen (Opakowanie: 20 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 26,00 zł

Pertussin Sirup
Marka: medphano Arzneimittel GmbH

Cetirizin Hexal Tropfen b. Allergien
Marka: Hexal AG
Cetirizin Hexal Tropfen b. Allergien
Zastosowanie Cetirizin Hexal Tropfen b. Allergien (Opakowanie: 10 ml)- Chronische Nesselsucht mit Beschwerden wie z.B
Cena: 21,00 zł

Cefasept S Inj.-lsg.
Marka: Cefak KG
Cefasept S Inj.-lsg.
Cefasept S Inj.-lsg. (Opakowanie: 10 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 88,00 zł

Mollelast Binden weiss 8cmx4m
Marka: Lohmann & Rauscher GmbH & Co.K
Mollelast Binden weiss 8cmx4m
Mollelast Binden weiss 8cmx4m (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 57,00 zł

Terbiderm 10 mg/g Creme
Marka: DERMAPHARM AG
Terbiderm 10 mgg Creme
Terbiderm 10 mg/g Creme (Opakowanie: 30 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 43,00 zł

Magnerot Classic N Tabletten
Marka: Wörwag Pharma GmbH & Co. KG
Magnerot Classic N Tabletten
Magnerot Classic N Tabletten (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 83,00 zł

Fixobridge klej do mocowania mostków dentystyczny
Marka: JATI - LYDIA TIELKE e. Kfr.
Fixobridge klej do mocowania mostków dentystycznych
Zastosowanie Fixobridge klej do mocowania mostków dentystycznych (Opakowanie: 7 g)Mostki dentystyczne uzupełniają braki w uzębieniu
Cena: 91,00 zł

Loewe Komplex Nr. 1 N Leptandra Tropfen
Marka: Infirmarius GmbH
Loewe Komplex Nr. 1 N Leptandra Tropfen
Loewe Komplex Nr. 1 N Leptandra Tropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 51,00 zł

Abitima Clinic krem do twarzy
Marka: PUREN Pharma GmbH & Co. KG

Mobiakut Gelenk kapsułki na stawy
Marka: Astrid Twardy GmbH
Mobiakut Gelenk kapsułki na stawy
Mobiakut Gelenk kapsułki na stawy (Opakowanie: 90 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 84,00 zł

Centrum A-Zink z Luteiną
Marka: Pfizer Consumer Healthcare Gmb
Centrum A-Zink z Luteiną
Zastosowanie Centrum A-Zink z Luteiną (Opakowanie: 30 szt
Cena: 47,00 zł

Hepar Hevert injekt N Amp.
Marka: Hevert Arzneimittel GmbH & Co.
Hepar Hevert injekt N Amp.
Hepar Hevert injekt N Amp. (Opakowanie: 10 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 63,00 zł

Artelac Complete Edo Augentropfen
Marka: Dr. Gerhard Mann
Artelac Complete Edo Augentropfen
Artelac Complete Edo Augentropfen (Opakowanie: 10X0.5 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 34,00 zł

Miradent Mirasensitive hap+ pasta do zębów
Marka: Hager Pharma GmbH

Selenium Spezial Ace tabletki
Marka: Stroschein Gesundkost Ammersbe
Selenium Spezial Ace tabletki
Selenium Spezial Ace tabletki (Opakowanie: 180 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 173,00 zł

Oralpaedon 240 Apfel Banane Pulver
Marka: STADA GmbH
Oralpaedon 240 Apfel Banane Pulver
Zastosowanie Oralpaedon 240 Apfel Banane Pulver (Opakowanie: 10 szt
Cena: 21,00 zł

Curcuma + schwarzer Pfeffer Kapseln
Marka: APOZEN VERTRIEBS GmbH
Curcuma + schwarzer Pfeffer Kapseln
Curcuma + schwarzer Pfeffer Kapseln (Opakowanie: 60 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 92,00 zł

Camphora Urtinktur
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Camphora Urtinktur
Camphora Urtinktur (Opakowanie: 20 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 43,00 zł

Heparin Ratiopharm 60 000 maść
Marka: ratiopharm GmbH

Agnus Castus Stada Tabletki powlekane 4mg
Marka: STADA GmbH
Agnus Castus Stada Tabletki powlekane 4mg
Zastosowanie Agnus Castus Stada Tabletki powlekane 4mg (Opakowanie: 100 szt.)Agnus Castus Stada Tabletki powlekane 4mg (Opakowanie: 100 szt
Cena: 39,00 zł

Weleda Żel do zębów dla dzieci
Marka: WELEDA AG
Weleda Żel do zębów dla dzieci
Zastosowanie Weleda Żel do zębów dla dzieci (Opakowanie: 50 ml)Żel do zębów dla dzieci Weleda powstał w wyniku współpracy ze stomatologami
Cena: 18,00 zł

Graphites D 6 Tabl.
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Graphites D 6 Tabl.
Graphites D 6 Tabl. (Opakowanie: 200 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 57,00 zł

Nigersan D 4 Kapseln
Marka: SANUM-KEHLBECK GmbH & Co. KG
Nigersan D 4 Kapseln
Nigersan D 4 Kapseln (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 101,00 zł

Bactigras antiseptische Paraffingaze 5mx5cm
Marka: Smith & Nephew GmbH
Bactigras antiseptische Paraffingaze 5mx5cm
Bactigras antiseptische Paraffingaze 5mx5cm (Opakowanie: 50 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 145,00 zł

Fresubin Original Drink Pfirsich Trinkflasche
Marka: Fresenius Kabi Deutschland Gmb
Fresubin Original Drink Pfirsich Trinkflasche
Fresubin Original Drink Pfirsich Trinkflasche (Opakowanie: 6x4x200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 207,00 zł

Carduus Marianus/ Oxalis Amp.
Marka: WALA Heilmittel GmbH
Carduus Marianus Oxalis Amp.
Carduus Marianus/ Oxalis Amp. (Opakowanie: 10X1 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 71,00 zł

Ibuprofen proff 5% Gel
Marka: Dr. Theiss Naturwaren GmbH
Ibuprofen proff 5 Gel
Ibuprofen proff 5% Gel (Opakowanie: 50 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Aethusa D 6 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Aethusa D 6 Globuli
Aethusa D 6 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 35,00 zł

Freestyle Precision Testy paskowe do mierzenia p
Marka: Abbott GmbH & Co. KG Abbott Di
Freestyle Precision  Testy paskowe do mierzenia poziomu cukru we
Zastosowanie Freestyle Precision Testy paskowe do mierzenia poziomu cukru we krwi (Opakowanie: 100 szt
Cena: 237,00 zł

Weleda wyciąg z arniki żel
Marka: WELEDA AG

Lactulose ratiopharm Sirup
Marka: ratiopharm GmbH

Sensodyne Rapid Zahnpaste
Marka: GlaxoSmithKline Consumer Healt
Sensodyne Rapid Zahnpaste
Sensodyne Rapid Zahnpaste (Opakowanie: 75 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 19,00 zł

Panthenol Ratiopharm balsam na rany
Marka: ratiopharm GmbH

Beh Makula Kapseln
Marka: Bioenergy Healthcare GmbH
Beh Makula Kapseln
Beh Makula Kapseln (Opakowanie: 84 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 312,00 zł

Miradent Xylitol guma miętowa do żucia
Marka: Hager Pharma GmbH
Miradent Xylitol guma miętowa do żucia
Zastosowanie Miradent Xylitol guma miętowa do żucia (Opakowanie: 30 szt.)Miradent Xylitol guma miętowa do żucia (Opakowanie: 30 szt
Cena: 13,00 zł

Hansaplast Blasenpflaster gross
Marka: Beiersdorf AG
Hansaplast Blasenpflaster gross
Hansaplast Blasenpflaster gross (Opakowanie: 5 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Kneipp odżywczy balsam pod prysznic
Marka: Kneipp GmbH

Acc akut 600 Z Hustenloeser Brausetabl.
Marka: Hexal AG
Acc akut 600 Z Hustenloeser Brausetabl.
Acc akut 600 Z Hustenloeser Brausetabl. (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 35,00 zł

Colgate Total Fresh Stripe pasta do zębów
Marka: CP GABA GmbH

Micotar Creme
Marka: DERMAPHARM AG

Schauma Shampoo Color Glanz
Marka: Schwarzkopf & Henkel GmbH
Schauma Shampoo Color Glanz
Schauma Shampoo Color Glanz (Opakowanie: 400 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 9,00 zł

Multilind Mikrosilber balsam
Marka: STADA GmbH

Rhus Tox. Pentarkan Liquidum
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Rhus Tox. Pentarkan Liquidum
Zastosowanie Rhus Tox
Cena: 43,00 zł

Biochemie Pflueger 8 Natrium chlorat.D 6 Tropfen
Marka: A.Pflüger GmbH & Co. KG
Biochemie Pflueger 8 Natrium chlorat.D 6 Tropfen
Biochemie Pflueger 8 Natrium chlorat.D 6 Tropfen (Opakowanie: 30 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Barriopro Reinigungsschaum
Marka: P&M COSMETICS GmbH & Co. KG
Barriopro Reinigungsschaum
Barriopro Reinigungsschaum (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 70,00 zł

Sab simplex 240 mg kapsułki miękkie
Marka: Pfizer Pharma PFE GmbH
Sab simplex 240 mg kapsułki miękkie
Zastosowanie Sab simplex 240 mg kapsułki miękkie (Opakowanie: 20 szt.) Sab simplex 240 mg kapsułki miękkie (Opakowanie: 20 szt
Cena: 26,00 zł

Galium Heel N ampułki
Marka: Biologische Heilmittel Heel Gm
Galium Heel N ampułki
Zastosowanie Galium Heel N ampułki (Opakowanie: 50 szt.)Galium Heel N ampułki (Opakowanie: 50 szt
Cena: 263,00 zł

Nattokinase 50 mg Kapseln
Marka: Hirundo Products
Nattokinase 50 mg Kapseln
Nattokinase 50 mg Kapseln (Opakowanie: 60 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 121,00 zł

Weleda Granat 24h Deo Roll-on
Marka: WELEDA AG

Polecamy

Strefa marek

Mapa strony

Facebook Twitter Pinterest Wykop Y! Mail Addthis