polariss
Krynica-Zdrój to zdrowie
103897 produktów

Anoreksję i bulimię rozpoznasz… po zębach?

Według National Disorder Association, na zaburzenia odżywiania, w tym anoreksję czy bulimię, cierpi aż 70 milionów osób na świecie. I choć mają one druzgocące konsekwencje dla zdrowia psychicznego i relacji międzyludzkich, to ucierpi również nasze ciało, w tym zdrowie jamy ustnej. Dlatego jedną z osób, która może rozpoznać schorzenie jest stomatolog.

Choroba ducha wyniszcza całe ciało

Zaburzenia łaknienia m.in. anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny czy bulimia to poważne schorzenia o podłożu psychicznym, które wpływają negatywnie na cały organizm. Najczęściej problem dotyczy nastolatków, szczególnie dziewcząt w okresie pokwitania. Chorują również młode kobiety i mężczyźni.

Osoba dotknięta bulimią lub anoreksją wykazuje działania kompulsywne np. objada się i prowokuje do wymiotów lub znacznie ogranicza spożywanie pokarmów, ponieważ wręcz obsesyjnie kontroluje wagę swojego ciała. I choć objawów szukamy w nadmiernej chudości lub sposobie zachowania, to sygnałem choroby może być również stan naszych zębów.

- Zaburzenia odżywiania powodują znaczne szkody dla zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Prowokowane wówczas wymioty powodują przedostanie się do jamy ustnej kwasu żołądkowego, a ten niszczy szkliwo, zewnętrzną tkankę, która jest powłoką okalającą i chroniącą ząb. Mówimy wówczas o kwasowej erozji szkliwa, czyli utracie tkanek twardych zęba. Szkliwo jest coraz cieńsze, aż prawie znika, odsłaniając przy tym wrażliwą zębinę i powodując ból. Doświadczony stomatolog bez problemu rozpozna erozję szkliwa, ponieważ daje bardzo charakterystyczny obraz kliniczny zębów - mówi lek. stom. Joanna Oleksiak z gabinetu Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Kwasy rujnują zęby

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Helsinki University Central Hospital, ryzyko erozji zębów wśród osób chorych na bulimię może być 1,5–6-krotnie większe niż w u osób zdrowych.

Uszkodzenia szkliwa wywołane wymiotami najczęściej pojawiają się od strony podniebiennej zębów górnych i bocznych oraz przy linii dziąseł wokół siekaczy. Początkowo widoczne będą płytkie wgłębienia o gładkiej i błyszczącej powierzchni, odróżniające się od zdrowego szkliwa. Przy stałej ekspozycji na kwasy żołądkowe, szkliwa będzie coraz mniej, zęby będą starte i stracą na objętości. Mogą być również bardziej żółte, co świadczyć będzie o odsłonięciu zębiny, wewnętrznej warstwy zęba, która naturalnie ma właśnie odcień żółci. Obnażeniu może ulec nawet miazga zębowa.

Konsekwencją bulimii może być refluks żołądkowo-przełykowy, obecny również w nocy, co oznacza, że erozja szkliwa może mieć miejsce nawet wtedy, gdy chory nie jest tego świadomy. - Uszkodzenia zębów spowodowane refluksem zwykle występują po jednej stronie szczęki, zależnie od pozycji w trakcie snuwyjaśnia stomatolog.

Uszkodzenia mogą powstać również na zewnętrznej stronie zębów, szczególnie przy spożywaniu dużej ilości kwaśnych napojów. Jak przyznają lekarze, niektórzy pacjenci, aby wypełnić pusty żołądek lub sprowokować wymioty, mogą wypijać prawie sześć litrów napojów gazowanych dziennie. Napoje tego typu ze względu na kwaśne pH i dużą ilość cukru, jeszcze bardziej rujnują zdrowie zębów.

Powierzchnie żujące zębów trzonowych również mogą być w opłakanym stanie. W wyniku działania kwasów trzonowce mogą stracić swój kształt i wysokość, doprowadzając do zaburzeń okluzyjnych. Wreszcie, w skrajnych przypadkach jadłowstrętu dziąsła cofają się, wystawiając na działanie kwasów również korzeń zęba.

Niedożywienie chorego zredukuje ilość śliny w jamie ustnej, co może spowodować suchość w ustach. Okresowe głodówki mogą także pozbawić organizm niezbędnych składników odżywczych (np. witaminy C, K i D) i skutkować stanami zapalnymi dziąseł.

Większa podatność na próchnicę, nadwrażliwość i przebarwienia

Pacjenci z zaburzeniami łaknienia są bardziej narażeni na próchnicę.  Zęby pozbawione szkliwa i śliny nie są właściwie chronione, a mechanizmy obronne organizmu osłabione. Na dodatek ludzie cierpiący na zaburzenia odżywiania spożywają więcej słodkich pokarmów podczas kompulsywnego objadania się oraz piją większe ilości gazowanych napojów, aby pobudzić wymioty.

Konsekwencją utraty tkanek twardych jest powstanie nadwrażliwości zębów na zimne i gorące temperatury, kwaśne i słodkie pokarmy, a nawet szczotkowanie. Z kolei zębina jest bardziej podatna na nieestetyczne przebarwienia w kontakcie z jedzeniem.  

- Gdy choroba nie jest leczona przyczynowo i od samego początku pojawienia objawów, to ścieranie zębów postępuje, rujnując ich wygląd i zdrowie. Erozja szkliwa może być nieodwracalna. Krawędzie zębów są coraz cieńsze, zaczynają kruszyć się i pękać, są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. U niektórych pacjentów  starte siekacze mogą mieć tylko kilka milimetrów wysokościmówi Joanna Oleksiak.

Jak chronić zęby w warunkach domowych?

Co więcej, wielu chorych chcąc pozbyć się nieprzyjemnego posmaku po wymiotach popełnia radykalny błąd – szczotkuje od razu zęby wcierając żrące kwasy w szkliwo, czym jeszcze bardziej je osłabia. Niektórzy pacjenci mogą myć zęby nawet kilkanaście razy dziennie, narażając je na dodatkowe uszkodzenia! Stomatolodzy zalecają, aby po incydencie wymiotów przepłukiwać usta wodą, wodą z sodą oczyszczoną lub mlekiem, a zęby szczotkować dopiero po min. 30 minutach od wymiotów.

Zęby szczotkujemy od linii dziąseł w dół zęba. Robimy to przy użyciu szczoteczki z miękkim włosiem i pastą o zasadowym pH oraz niskim wskaźniku ścieralności, aby jak najbardziej chronić szkliwo. Warto również żuć gumę bez cukru, co pomoże stymulować produkcję śliny i pomoże przy refluksie żołądkowo-przełykowymradzi dentysta.

Jak pomóc może stomatolog?

Każdy, kto cierpi na zaburzenia odżywiania powinien znajdować się pod opieką specjalistów, również dentysty. Stomatolog może wdrożyć odpowiednie działania, jednak nie usunie przyczyny zaburzeń, dlatego choroba wymaga konsultacji psychologicznej. Pacjent w trakcie lub po terapii zaburzeń odżywiania wymaga jednak kompleksowego leczenia stomatologicznego m.in. terapii ubytków próchniczych, usunięcia kamienia nazębnego, wymiany wypełnień, a często również wieloetapowych zabiegów np. leczenia kanałowego, ekstrakcji zębów i leczenia nadwrażliwości zębiny. Defekty estetyczne również są znaczne, więc zniszczone korony zębów wymagają odbudowy protetycznej.

- Taki pacjent często ma problem z akceptacją swojego wyglądu, a wyniszczone chorobą zęby mogą być kolejnym źródłem kompleksów. Dlatego zabiegi protetyczne i kosmetyczne są równie ważne. W tym celu możemy zastosować specjalne licówki mocowane od strony podniebiennej, co maksymalnie oszczędza własny ząb pacjenta. Licówki wzmacniają strukturę zęba i pozwalają skorygować jego kształt oraz zamaskować przebarwienia. Zabezpieczyć ubytki szkliwa i zębiny możemy również materiałem kompozytowym, koroną lub tzw. overlayem. Podstawą jest jednak terapia choroby podstawowej, my możemy jedynie starać się zminimalizować szkody stomatologiczne - mówi dentysta.

***

Stankowscy & Białach Stomatologia to poznańska klinika,  która zapewnia najwyższą jakość leczenia m.in. w zakresie profilaktyki, diagnostyki, chirurgii, periodontologii, stomatologii estetycznej, protetyki oraz implantologii. Klinika jest założycielem Akademii Dawsona Polska, gdzie prowadzi kursy, szkolenia i seminaria dla stomatologów z całej Polski.  Właściciele kliniki są autorami "Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć uśmiech celebryty i nie bać się stomatologa", pierwszego poradnika stomatologicznego dla pacjentów w Polsce. Więcej: stankowscybialach.pl, badzbystry.pl

Joanna Oleksiak ukończyła kierunek lekarsko dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w 2006 roku. Od tego czasu nieustannie podnosi swoją wiedzę i umiejętności na licznych konferencjach, sympozjach, seminariach i warsztatach organizowanych w Polsce i za granicą. Ukończyła kurs preparacji u Mistrza Massironiego (Mediolan, Włochy) oraz Curriculum Akademi Dawsona  (Floryda, USA). W centrum Stankowscy & Białach Stomatologia odpowiedzialna jest za wizyty konsultacyjne, diagnostykę, przygotowuje plany leczenia jako członek zespołu, a następnie realizuje je w zakresie stomatologii zachowawczej (wypełnienia, leczenie kanałowe) i protetycznej (onleye, licówki, korony na zębach własnych i na implantach).

Wyjątkowe okazje wybrane dla Ciebie

Hity w 2019 roku

Plantago Bronchialbalsam
Marka: WALA Heilmittel GmbH

Eubos Sensitive krem do rąk
Marka: Dr.Hobein (Nachf.) GmbH

Coagu Chek Xs Pt Test
Marka: Roche Diagnostics Deutschland

Silimarit Kapseln
Marka: Bionorica SE
Silimarit Kapseln
Zastosowanie Silimarit Kapseln (Opakowanie: 60 szt.)Toxische Leberschädenzur unterstützenden Behanldung bei chronisch entzündlichen Lebererkrankung
Cena: 127,00 zł

Weleda krem z ColdCream
Marka: WELEDA AG

Diabetruw kapsułki cynamonowe
Marka: Med Pharma Service GmbH
Diabetruw kapsułki cynamonowe
Diabetruw kapsułki cynamonowe (Opakowanie: 60 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 69,00 zł

Soventol HydroCort 0,5% krem
Marka: MEDICE Arzneimittel Pütter Gmb

Thymuskin Classic Shampoo
Marka: Vita-Cos-Med Klett-Loch GmbH

Buscopan plus Suppos.
Marka: Sanofi-Aventis Deutschland Gmb
Buscopan plus Suppos.
Zastosowanie Buscopan plus Suppos. (Opakowanie: 5 szt.)- Bei krampfartigen Schmerzen bei Erkrankungen des Magens und des Darmes- Bei Krampfartigen Sch
Cena: 29,00 zł

Klosterfrau Melissengeist w płynie
Marka: MCM KLOSTERFRAU Vertr. GmbH

Biochemie DHU sól Nr 5 Fosforan potasu, D6 tablet
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Gnaphalium Pentarkan Liquidum
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

La Roche Posay Posthelios żel nawilżający po opal
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Kamillan w płynie
Marka: Aristo Pharma GmbH

Cysto Gastreu S R 18 Tropfen
Marka: Dr.RECKEWEG & Co. GmbH
Cysto Gastreu S R 18 Tropfen
Cysto Gastreu S R 18 Tropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 61,00 zł

Berberis D 6 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Berberis D 6 Globuli
Berberis D 6 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 30,00 zł

Fortimel Compact 2.4 Neutral
Marka: Nutricia GmbH
Fortimel Compact 2.4 Neutral
Fortimel Compact 2.4 Neutral (Opakowanie: 8x4x125 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 337,00 zł

Kapsafit Kapseln
Marka: PharmaSGP GmbH

Bisacodyl Suppos. 10 mg
Marka: Sanofi-Aventis Deutschland Gmb
Bisacodyl Suppos. 10 mg
Zastosowanie Bisacodyl Suppos. 10 mg (Opakowanie: 10 szt.)- Zur kurzfristigen Anwendung bei Verstopfung.- Bei Erkrankungen, die eine erleichtertes Kot
Cena: 21,00 zł

Louis Widmer Deo kremowy antyperspirant nieperfum
Marka: LOUIS WIDMER GmbH

Stieproxal szampon
Marka: GlaxoSmithKline Consumer Healt

Neo Angin Halstabletten
Marka: MCM KLOSTERFRAU Vertr. GmbH

Cortilind 0,5% Hydrocortison Creme
Marka: STADA GmbH
Cortilind 0,5 Hydrocortison Creme
Cortilind 0,5% Hydrocortison Creme (Opakowanie: 30 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 35,00 zł

Enzym Lefax forte Pankreat. Kapseln magensaftr.
Marka: Bayer Vital GmbH GB Pharma

Enzym Lefax Kautabl.
Marka: Bayer Vital GmbH
Enzym Lefax Kautabl.
Zastosowanie Enzym Lefax Kautabl. (Opakowanie: 100 szt.)- Zur Unterstützung der Verdauungsfunktion.SkładAmylase50 mg Pankreas Pulver (vom Schwein)Pr
Cena: 116,00 zł

Spenglersan Kolloid G
Marka: Spenglersan GmbH

Linola Sept krem
Marka: Dr. August Wolff GmbH & Co.KG

Vitamin B Komplex forte Hevert Tabl.
Marka: Hevert Arzneimittel GmbH & Co.

Giprocol tabletki do żucia z miętą pieprzową
Marka: Norgine GmbH
Giprocol tabletki do żucia z miętą pieprzową
Zastosowanie Giprocol tabletki do żucia z miętą pieprzową (Opakowanie: 3X10 szt.)Problem z wypróżnianiem się należy do jednego z najbardziej w
Cena: 52,00 zł

Louis Widmer 2-fazowe mleczko do demakijażu, niep
Marka: LOUIS WIDMER GmbH
Louis Widmer 2-fazowe mleczko do demakijażu, nieperfumowny
Louis Widmer 2-fazowe mleczko do demakijażu, nieperfumowny (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 48,00 zł

VICHY Lumineuse 01 Claire mate cera normalna i mi
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Ferro Sanol duo mite 50mg magens.r.Pel.i.Kps.
Marka: UCB Pharma GmbH

Odol Med 3 Complete Care reiner Atem Zahnpasta
Marka: GlaxoSmithKline Consumer Healt
Odol Med 3 Complete Care reiner Atem Zahnpasta
Odol Med 3 Complete Care reiner Atem Zahnpasta (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 13,00 zł

Lindenblueten Tee
Marka: Bombastus-Werke AG

Weleda Edelweiss Sonnenmilch Lsf 30
Marka: WELEDA AG
Weleda Edelweiss Sonnenmilch Lsf 30
Weleda Edelweiss Sonnenmilch Lsf 30 (Opakowanie: 150 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 61,00 zł

Balneum Hermal Bad
Marka: ALMIRALL HERMAL GmbH
Balneum Hermal Bad
Zastosowanie Balneum Hermal Bad (Opakowanie: 500 ml)Zur unterstützenden Behandlung von Hauterkrankungen mit trockener, juckender Haut wie z.B.:- Chro
Cena: 74,00 zł

Chlorella 500 mg Bio Naturland tabletki
Marka: GSE Vertrieb Biologische Nahru
Chlorella 500 mg Bio Naturland tabletki
Zastosowanie Chlorella 500 mg Bio Naturland tabletki (Opakowanie: 240 szt.)Witamina B12 przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia i znużenia oraz do
Cena: 96,00 zł

Mastodynon Tabl.
Marka: Bionorica SE

Ambrohexal Hustenloeser 30 mg Tabl.
Marka: Hexal AG

Sulfur Comp. Heel Tabl.
Marka: Biologische Heilmittel Heel Gm

Scholl Eingewachsene Zehennägel Clips & Spray
Marka: Reckitt Benckiser Deutschland
Scholl Eingewachsene Zehennägel Clips  Spray
Scholl Eingewachsene Zehennägel Clips & Spray (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 82,00 zł

Erkaeltungstee herbata na przeziębienie
Marka: Bombastus-Werke AG

Rausch odżywka do włosów suchych
Marka: RAUSCH (Deutschland) GmbH
Rausch odżywka do włosów suchych
Rausch odżywka do włosów suchych (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 52,00 zł

Oxysept Comfort Vit.b 12 Kombip.
Marka: AMO Germany GmbH

Calcium Dura Vit. D3 600 mg Kautabl.
Marka: Mylan dura GmbH

Dexpa Nasal Creme
Marka: NESTMANN Pharma GmbH

Nurofen Junior 125 mg Zaepfchen
Marka: Reckitt Benckiser Deutschland

Doppelherz Witamina B12 granulat
Marka: Queisser Pharma GmbH & Co. KG

Thymus Glandula Gl D 12 Amp.
Marka: WALA Heilmittel GmbH
Thymus Glandula Gl D 12 Amp.
Thymus Glandula Gl D 12 Amp. (Opakowanie: 10X1 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 65,00 zł

Benevi Hydroderm Akut-gel
Marka: Benevi Med GmbH & Co. KG

Cocculus D 4 Tabl.
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Zellstofftupfer Fes Zell 4x5 cm hochgebleicht
Marka: FESMED Verbandmittel GmbH
Zellstofftupfer Fes Zell 4x5 cm hochgebleicht
Zellstofftupfer Fes Zell 4x5 cm hochgebleicht (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 13,00 zł

Meteozym Filmtabl.
Marka: StegroPharm GmbH

Zinkpaste Law
Marka: Abanta Pharma GmbH

Kwai forte 300 mg drażetki
Marka: MCM KLOSTERFRAU Vertr. GmbH

Bepanthen krople do oczu
Marka: Bayer Vital GmbH

Bomagall Hevert Tropfen
Marka: Hevert Arzneimittel GmbH & Co.

Biochemie Pflüger 10 siarczan sodu D6 tabletki
Marka: A.Pflüger GmbH & Co. KG

Luvos Heilerde drobnoziarnista ziemia lecznicza w
Marka: Heilerde-Gesellsch.LUVOS JUST

Girheulit Hom Tabl.
Marka: A.Pflüger GmbH & Co. KG

Eucerin Q10 Active Wygładzający krem p/zmarszczko
Marka: Beiersdorf AG Eucerin

H&s Bachblueten Ausgeglichenheits Tee Filterbtl.
Marka: H&S Tee - Gesellschaft mbH & C
Hs Bachblueten Ausgeglichenheits Tee Filterbtl.
H&s Bachblueten Ausgeglichenheits Tee Filterbtl. (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 21,00 zł

Cantavit A + E Dosieraerosol
Marka: Biobridge Europe GmbH

Griffonia 5-htp 200 mg Kapseln
Marka: Zein Pharma - Germany GmbH

Claire Fisher krem matujacy na dzień
Marka: STADA GmbH

Hornerz/Corpus Vitreum Comp. krople do oczu
Marka: WALA Heilmittel GmbH
HornerzCorpus Vitreum Comp. krople do oczu
Zastosowanie Hornerz/Corpus Vitreum Comp. krople do oczu (Opakowanie: 30X0.5 ml)Hornerz/Corpus Vitreum Comp. krople do oczu (Opakowanie: 30X0.5 ml) do
Cena: 69,00 zł

Olivenöl & Vitamine odbudowujący krem na dzień
Marka: Dr. Theiss Naturwaren GmbH

Kneipp midgałowy krem regeneracyjny na noc
Marka: Kneipp GmbH

Prostamed tabletki do żucia
Marka: Dr. Gustav Klein GmbH & Co. KG
Prostamed tabletki do żucia
Zastosowanie Prostamed tabletki do żucia (Opakowanie: 200 szt.)W pewnym wieku dolegliwości związane z prostatą są zupełnie naturalne, a Prostame
Cena: 92,00 zł

Gehwol balsam do stóp do skóry normalnej
Marka: Eduard Gerlach GmbH

Chlorhexidin puder
Marka: Abanta Pharma GmbH

Veroval Gluten-intoleranz Selbsttest
Marka: PAUL HARTMANN AG
Veroval Gluten-intoleranz Selbsttest
Veroval Gluten-intoleranz Selbsttest (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 74,00 zł

Ayurdent Zahncreme Classic
Marka: Maharishi Ayurveda Europe B.V.

Ladival empfindliche Haut Spray Lsf 50+
Marka: STADA GmbH
Ladival empfindliche Haut Spray Lsf 50+
Ladival empfindliche Haut Spray Lsf 50+ (Opakowanie: 150 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 60,00 zł

Wick Vapopads 7 Menthol Pads Wh7
Marka: KAZ Europe SA
Wick Vapopads 7 Menthol Pads Wh7
Wick Vapopads 7 Menthol Pads Wh7 (Opakowanie: 1 op.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.
Cena: 39,00 zł

Cordes Bpo 3% Gel
Marka: Ichthyol-Gesellschaft Cordes H

Holle Bio 1 mleko początkowe na bazie mleka kozie
Marka: Holle baby food GmbH

Paracetamol 500 Hexal Zaepfchen
Marka: Hexal AG

Dobendan Direkt Flurbiprofen 8,75 mg zuckerfr.Lut
Marka: Reckitt Benckiser Deutschland

Calcimed D3 500 mg/1000 I.e. Direct Granulat
Marka: HERMES Arzneimittel GmbH

Polecamy

Strefa marek

Mapa strony

Facebook Twitter Pinterest Wykop Y! Mail Addthis