polariss
Krynica-Zdrój to zdrowie
129165 produktów

Anoreksję i bulimię rozpoznasz… po zębach?

Według National Disorder Association, na zaburzenia odżywiania, w tym anoreksję czy bulimię, cierpi aż 70 milionów osób na świecie. I choć mają one druzgocące konsekwencje dla zdrowia psychicznego i relacji międzyludzkich, to ucierpi również nasze ciało, w tym zdrowie jamy ustnej. Dlatego jedną z osób, która może rozpoznać schorzenie jest stomatolog.

Choroba ducha wyniszcza całe ciało

Zaburzenia łaknienia m.in. anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny czy bulimia to poważne schorzenia o podłożu psychicznym, które wpływają negatywnie na cały organizm. Najczęściej problem dotyczy nastolatków, szczególnie dziewcząt w okresie pokwitania. Chorują również młode kobiety i mężczyźni.

Osoba dotknięta bulimią lub anoreksją wykazuje działania kompulsywne np. objada się i prowokuje do wymiotów lub znacznie ogranicza spożywanie pokarmów, ponieważ wręcz obsesyjnie kontroluje wagę swojego ciała. I choć objawów szukamy w nadmiernej chudości lub sposobie zachowania, to sygnałem choroby może być również stan naszych zębów.

- Zaburzenia odżywiania powodują znaczne szkody dla zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Prowokowane wówczas wymioty powodują przedostanie się do jamy ustnej kwasu żołądkowego, a ten niszczy szkliwo, zewnętrzną tkankę, która jest powłoką okalającą i chroniącą ząb. Mówimy wówczas o kwasowej erozji szkliwa, czyli utracie tkanek twardych zęba. Szkliwo jest coraz cieńsze, aż prawie znika, odsłaniając przy tym wrażliwą zębinę i powodując ból. Doświadczony stomatolog bez problemu rozpozna erozję szkliwa, ponieważ daje bardzo charakterystyczny obraz kliniczny zębów - mówi lek. stom. Joanna Oleksiak z gabinetu Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Kwasy rujnują zęby

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Helsinki University Central Hospital, ryzyko erozji zębów wśród osób chorych na bulimię może być 1,5–6-krotnie większe niż w u osób zdrowych.

Uszkodzenia szkliwa wywołane wymiotami najczęściej pojawiają się od strony podniebiennej zębów górnych i bocznych oraz przy linii dziąseł wokół siekaczy. Początkowo widoczne będą płytkie wgłębienia o gładkiej i błyszczącej powierzchni, odróżniające się od zdrowego szkliwa. Przy stałej ekspozycji na kwasy żołądkowe, szkliwa będzie coraz mniej, zęby będą starte i stracą na objętości. Mogą być również bardziej żółte, co świadczyć będzie o odsłonięciu zębiny, wewnętrznej warstwy zęba, która naturalnie ma właśnie odcień żółci. Obnażeniu może ulec nawet miazga zębowa.

Konsekwencją bulimii może być refluks żołądkowo-przełykowy, obecny również w nocy, co oznacza, że erozja szkliwa może mieć miejsce nawet wtedy, gdy chory nie jest tego świadomy. - Uszkodzenia zębów spowodowane refluksem zwykle występują po jednej stronie szczęki, zależnie od pozycji w trakcie snuwyjaśnia stomatolog.

Uszkodzenia mogą powstać również na zewnętrznej stronie zębów, szczególnie przy spożywaniu dużej ilości kwaśnych napojów. Jak przyznają lekarze, niektórzy pacjenci, aby wypełnić pusty żołądek lub sprowokować wymioty, mogą wypijać prawie sześć litrów napojów gazowanych dziennie. Napoje tego typu ze względu na kwaśne pH i dużą ilość cukru, jeszcze bardziej rujnują zdrowie zębów.

Powierzchnie żujące zębów trzonowych również mogą być w opłakanym stanie. W wyniku działania kwasów trzonowce mogą stracić swój kształt i wysokość, doprowadzając do zaburzeń okluzyjnych. Wreszcie, w skrajnych przypadkach jadłowstrętu dziąsła cofają się, wystawiając na działanie kwasów również korzeń zęba.

Niedożywienie chorego zredukuje ilość śliny w jamie ustnej, co może spowodować suchość w ustach. Okresowe głodówki mogą także pozbawić organizm niezbędnych składników odżywczych (np. witaminy C, K i D) i skutkować stanami zapalnymi dziąseł.

Większa podatność na próchnicę, nadwrażliwość i przebarwienia

Pacjenci z zaburzeniami łaknienia są bardziej narażeni na próchnicę.  Zęby pozbawione szkliwa i śliny nie są właściwie chronione, a mechanizmy obronne organizmu osłabione. Na dodatek ludzie cierpiący na zaburzenia odżywiania spożywają więcej słodkich pokarmów podczas kompulsywnego objadania się oraz piją większe ilości gazowanych napojów, aby pobudzić wymioty.

Konsekwencją utraty tkanek twardych jest powstanie nadwrażliwości zębów na zimne i gorące temperatury, kwaśne i słodkie pokarmy, a nawet szczotkowanie. Z kolei zębina jest bardziej podatna na nieestetyczne przebarwienia w kontakcie z jedzeniem.  

- Gdy choroba nie jest leczona przyczynowo i od samego początku pojawienia objawów, to ścieranie zębów postępuje, rujnując ich wygląd i zdrowie. Erozja szkliwa może być nieodwracalna. Krawędzie zębów są coraz cieńsze, zaczynają kruszyć się i pękać, są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. U niektórych pacjentów  starte siekacze mogą mieć tylko kilka milimetrów wysokościmówi Joanna Oleksiak.

Jak chronić zęby w warunkach domowych?

Co więcej, wielu chorych chcąc pozbyć się nieprzyjemnego posmaku po wymiotach popełnia radykalny błąd – szczotkuje od razu zęby wcierając żrące kwasy w szkliwo, czym jeszcze bardziej je osłabia. Niektórzy pacjenci mogą myć zęby nawet kilkanaście razy dziennie, narażając je na dodatkowe uszkodzenia! Stomatolodzy zalecają, aby po incydencie wymiotów przepłukiwać usta wodą, wodą z sodą oczyszczoną lub mlekiem, a zęby szczotkować dopiero po min. 30 minutach od wymiotów.

Zęby szczotkujemy od linii dziąseł w dół zęba. Robimy to przy użyciu szczoteczki z miękkim włosiem i pastą o zasadowym pH oraz niskim wskaźniku ścieralności, aby jak najbardziej chronić szkliwo. Warto również żuć gumę bez cukru, co pomoże stymulować produkcję śliny i pomoże przy refluksie żołądkowo-przełykowymradzi dentysta.

Jak pomóc może stomatolog?

Każdy, kto cierpi na zaburzenia odżywiania powinien znajdować się pod opieką specjalistów, również dentysty. Stomatolog może wdrożyć odpowiednie działania, jednak nie usunie przyczyny zaburzeń, dlatego choroba wymaga konsultacji psychologicznej. Pacjent w trakcie lub po terapii zaburzeń odżywiania wymaga jednak kompleksowego leczenia stomatologicznego m.in. terapii ubytków próchniczych, usunięcia kamienia nazębnego, wymiany wypełnień, a często również wieloetapowych zabiegów np. leczenia kanałowego, ekstrakcji zębów i leczenia nadwrażliwości zębiny. Defekty estetyczne również są znaczne, więc zniszczone korony zębów wymagają odbudowy protetycznej.

- Taki pacjent często ma problem z akceptacją swojego wyglądu, a wyniszczone chorobą zęby mogą być kolejnym źródłem kompleksów. Dlatego zabiegi protetyczne i kosmetyczne są równie ważne. W tym celu możemy zastosować specjalne licówki mocowane od strony podniebiennej, co maksymalnie oszczędza własny ząb pacjenta. Licówki wzmacniają strukturę zęba i pozwalają skorygować jego kształt oraz zamaskować przebarwienia. Zabezpieczyć ubytki szkliwa i zębiny możemy również materiałem kompozytowym, koroną lub tzw. overlayem. Podstawą jest jednak terapia choroby podstawowej, my możemy jedynie starać się zminimalizować szkody stomatologiczne - mówi dentysta.

***

Stankowscy & Białach Stomatologia to poznańska klinika,  która zapewnia najwyższą jakość leczenia m.in. w zakresie profilaktyki, diagnostyki, chirurgii, periodontologii, stomatologii estetycznej, protetyki oraz implantologii. Klinika jest założycielem Akademii Dawsona Polska, gdzie prowadzi kursy, szkolenia i seminaria dla stomatologów z całej Polski.  Właściciele kliniki są autorami "Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć uśmiech celebryty i nie bać się stomatologa", pierwszego poradnika stomatologicznego dla pacjentów w Polsce. Więcej: stankowscybialach.pl, badzbystry.pl

Joanna Oleksiak ukończyła kierunek lekarsko dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w 2006 roku. Od tego czasu nieustannie podnosi swoją wiedzę i umiejętności na licznych konferencjach, sympozjach, seminariach i warsztatach organizowanych w Polsce i za granicą. Ukończyła kurs preparacji u Mistrza Massironiego (Mediolan, Włochy) oraz Curriculum Akademi Dawsona  (Floryda, USA). W centrum Stankowscy & Białach Stomatologia odpowiedzialna jest za wizyty konsultacyjne, diagnostykę, przygotowuje plany leczenia jako członek zespołu, a następnie realizuje je w zakresie stomatologii zachowawczej (wypełnienia, leczenie kanałowe) i protetycznej (onleye, licówki, korony na zębach własnych i na implantach).

Wyjątkowe okazje wybrane dla Ciebie

Hity w 2019 roku

Sagella hydramed płyn do higieny intymnej
Marka: MEDA Pharma GmbH & Co.KG
Sagella hydramed płyn do higieny intymnej
Sagella hydramed płyn do higieny intymnej (Opakowanie: 500 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 96,00 zł

Elastomull 4mx8cm 2096 opaska elastyczna
Marka: BSN medical GmbH
Elastomull 4mx8cm 2096 opaska elastyczna
Zastosowanie Elastomull 4mx8cm 2096 opaska elastyczna (Opakowanie: 1 szt.)Elastomull 4mx8cm 2096 opaska elastyczna (Opakowanie: 1 szt
Cena: 8,00 zł

Antifungol Hexal 3 Vaginaltabletten
Marka: Hexal AG
Antifungol Hexal 3 Vaginaltabletten
Zastosowanie Antifungol Hexal 3 Vaginaltabletten (Opakowanie: 3 szt
Cena: 26,00 zł

Venotrain Lotion sebamed
Marka: Bauerfeind AG Geschäftsbereich
Venotrain Lotion sebamed
Venotrain Lotion sebamed (Opakowanie: 150 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 34,00 zł

Hepar Pos Kapseln
Marka: URSAPHARM Arzneimittel GmbH
Hepar Pos Kapseln
Zastosowanie Hepar Pos Kapseln (Opakowanie: 100 szt.)bei Verdauungsbeschwerden in Verbindung mit funktionellen Störungen des Abflusses der Galle
Cena: 105,00 zł

Silomat Dmp intensiv geg.Reizhusten Kapseln
Marka: Sanofi-Aventis Deutschland Gmb
Silomat Dmp intensiv geg.Reizhusten Kapseln
Silomat Dmp intensiv geg.Reizhusten Kapseln (Opakowanie: 12 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 25,00 zł

Vitamin B 1 ratiopharm 200 mg Tabl.
Marka: ratiopharm GmbH
Vitamin B 1 ratiopharm 200 mg Tabl.
Zastosowanie Vitamin B 1 ratiopharm 200 mg Tabl. (Opakowanie: 100 szt
Cena: 43,00 zł

Mucosolvan Filmtabletten 60 mg
Marka: Sanofi-Aventis Deutschland Gmb
Mucosolvan Filmtabletten 60 mg
Zastosowanie Mucosolvan Filmtabletten 60 mg (Opakowanie: 50 szt
Cena: 67,00 zł

Cuvital kapsułki
Marka: Köhler Pharma GmbH
Cuvital kapsułki
Zastosowanie Cuvital kapsułki (Opakowanie: 60 szt
Cena: 89,00 zł

Ibuprofen Hemopharm 400 mg Filmtabletten
Marka: Hemopharm GmbH
Ibuprofen Hemopharm 400 mg Filmtabletten
Ibuprofen Hemopharm 400 mg Filmtabletten (Opakowanie: 50 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Ammonium Carbonicum D 12 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Ammonium Carbonicum D 12 Globuli
Ammonium Carbonicum D 12 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Agnolyt Madaus Tinktur aus Keuschlammfruechten
Marka: MEDA Pharma GmbH & Co.KG
Agnolyt Madaus Tinktur aus Keuschlammfruechten
Agnolyt Madaus Tinktur aus Keuschlammfruechten (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 65,00 zł

Aspirin 500mg tabletki
Marka: Bayer Vital GmbH
Aspirin 500mg tabletki
Zastosowanie Aspirin 500mg tabletki (Opakowanie: 40 szt.)Są na rynku polskim leki, których nie trzeba przedstawiać nikomu
Cena: 30,00 zł

B 1 Kattwiga Tabl.
Marka: Kattwiga Arzneimittel GmbH
B 1 Kattwiga Tabl.
Zastosowanie B 1 Kattwiga Tabl. (Opakowanie: 100 szt
Cena: 48,00 zł

Tantum Verde 3 mg Lutschtabletten mit orange-honi
Marka: ANGELINI Pharma Österreich Gmb
Tantum Verde 3 mg Lutschtabletten mit orange-honiggeschm.
Tantum Verde 3 mg Lutschtabletten mit orange-honiggeschm. (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 35,00 zł

Marduk farblos Gel
Marka: S & K Pharma GmbH
Marduk farblos Gel
Zastosowanie Marduk farblos Gel (Opakowanie: 40 g)Alle Formen der hormonal bedingten Akne (Akne vulgaris)
Cena: 30,00 zł

Phoenix Urtica arsenicum spag. Tropfen
Marka: PHÖNIX LABORATORIUM GmbH
Phoenix Urtica arsenicum spag. Tropfen
Phoenix Urtica arsenicum spag. Tropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 39,00 zł

Fungizid ratiopharm 3 Vag.-tbl.+ 20g Creme
Marka: ratiopharm GmbH
Fungizid ratiopharm 3 Vag.-tbl.+ 20g Creme
Zastosowanie Fungizid ratiopharm 3 Vag.-tbl.+ 20g Creme (Opakowanie: 1 op
Cena: 26,00 zł

Pure Encapsulations Magnesium Magn.glycinat Kps.
Marka: pro medico GmbH
Pure Encapsulations Magnesium Magn.glycinat Kps.
Pure Encapsulations Magnesium Magn.glycinat Kps. (Opakowanie: 90 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 109,00 zł

Quercus czopki na hemoroidy
Marka: WALA Heilmittel GmbH

Cholesterinum Nosoden Injeele
Marka: Biologische Heilmittel Heel Gm
Cholesterinum Nosoden Injeele
Cholesterinum Nosoden Injeele (Opakowanie: 10 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 60,00 zł

Optiderm Lotion
Marka: ALMIRALL HERMAL GmbH

Tena Lady normal Einlagen
Marka: Essity Germany GmbH
Tena Lady normal Einlagen
Tena Lady normal Einlagen (Opakowanie: 28 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 33,00 zł

Granobil Grandel pastylki na gardło
Marka: Dr. Grandel GmbH
Granobil Grandel pastylki na gardło
Zastosowanie Granobil Grandel pastylki na gardło (Opakowanie: 100 szt
Cena: 58,00 zł

Weleda Baby olejek do masażu na kolki
Marka: WELEDA AG

Biochemie Dhu 2 Calcium phosphoricum D 4 Gel
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Biochemie Dhu 2 Calcium phosphoricum D 4 Gel
Biochemie Dhu 2 Calcium phosphoricum D 4 Gel (Opakowanie: 50 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Exoderil Creme
Marka: MEDICE Arzneimittel Pütter Gmb
Exoderil Creme
Zastosowanie Exoderil Creme (Opakowanie: 20 g)- Bei Haut-PilzerkrankungenSkład10 mg Naftifin hydrochlorid8
Cena: 39,00 zł

Folplus+d3 Tabletten
Marka: SteriPharm Pharmazeutische Pro
Folplus+d3 Tabletten
Folplus+d3 Tabletten (Opakowanie: 90 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 26,00 zł

Thomapyrin Classic tabletki przeciwbólowe
Marka: Sanofi-Aventis Deutschland Gmb
Thomapyrin Classic tabletki przeciwbólowe
Zastosowanie Thomapyrin Classic tabletki przeciwbólowe (Opakowanie: 20 szt.)Thomapyrin Classic tabletki przeciwbólowe (Opakowanie: 20 szt
Cena: 17,00 zł

Olivenoel krem brązujący do twarzy
Marka: Dr. Theiss Naturwaren GmbH

Cefavora memo Weichgelatinekapseln
Marka: Cefak KG
Cefavora memo Weichgelatinekapseln
Cefavora memo Weichgelatinekapseln (Opakowanie: 90 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 204,00 zł

Linola Fett krem
Marka: Dr. August Wolff GmbH & Co.KG

Solunat Nr.9 Tropfen
Marka: Laboratorium Soluna Heilmittel
Solunat Nr.9 Tropfen
Solunat Nr.9 Tropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 59,00 zł

Kupfergluconat kapsułki
Marka: Wörwag Pharma GmbH & Co. KG
Kupfergluconat kapsułki
Kupfergluconat kapsułki (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 42,00 zł

Systane Ultra nawilżające krople do czu
Marka: NOVARTIS Pharma GmbH
Systane Ultra nawilżające krople do czu
Zastosowanie Systane Ultra nawilżające krople do czu (Opakowanie: 10 ml)Krople zapewniają długotrwałą ochronę i komfort wysuszonym oczom
Cena: 48,00 zł

Rausch tonik do włosów siwych
Marka: RAUSCH (Deutschland) GmbH
Rausch tonik do włosów siwych
Rausch tonik do włosów siwych (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 56,00 zł

Adiclair Mundgel
Marka: Ardeypharm GmbH

Kneipp Aroma Pflegedusche Muntermacher
Marka: Kneipp GmbH
Kneipp Aroma Pflegedusche Muntermacher
Kneipp Aroma Pflegedusche Muntermacher (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 17,00 zł

Arnica Comp. Gel
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Arnica Comp. Gel
Zastosowanie Arnica Comp
Cena: 52,00 zł

Meridol special Floss nić dentystyczna
Marka: CP GABA GmbH
Meridol special Floss nić dentystyczna
Zastosowanie Meridol special Floss nić dentystyczna (Opakowanie: 1 op
Cena: 39,00 zł

Rhus Tox. C 30 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Rhus Tox. C 30 Globuli
Rhus Tox. C 30 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Louis Widmer Extrait Liposomal serum Anti Age nie
Marka: LOUIS WIDMER GmbH
Louis Widmer Extrait Liposomal serum Anti Age nieperfumow.
Zastosowanie Louis Widmer Extrait Liposomal serum Anti Age nieperfumow. (Opakowanie: 30 ml)Louis Widmer Extrait Liposomal serum Anti Age nieperfumow
Cena: 145,00 zł

Remifemin krem nawilżający
Marka: SCHAPER & BRÜMMER GmbH & Co. K

Tonsillosyx N Syxyl Loesung
Marka: MCM KLOSTERFRAU Vertr. GmbH
Tonsillosyx N Syxyl Loesung
Tonsillosyx N Syxyl Loesung (Opakowanie: 30 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 38,00 zł

Ureata Creme m. 5% Urea u. Vitamin E
Marka: Biologische Heilmittel Heel Gm
Ureata Creme m. 5 Urea u. Vitamin E
Ureata Creme m. 5% Urea u. Vitamin E (Opakowanie: 25 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 21,00 zł

Elmex Professional pasta wzmacniajaca szkliwo
Marka: CP GABA GmbH

Mepiform Bandaż samoprzylepny 5x7,5 cm
Marka: Mölnlycke Health Care GmbH
Mepiform Bandaż samoprzylepny 5x7,5 cm
Zastosowanie Mepiform Bandaż samoprzylepny 5x7,5 cm (Opakowanie: 5 szt.)#p_nae; służy niwelowaniu blizn przerostowych i keloidów
Cena: 144,00 zł

Carminativum Hetterich Balance Tropfen zum Einneh
Marka: Teofarma s.r.l.
Carminativum Hetterich Balance Tropfen zum Einnehmen
Carminativum Hetterich Balance Tropfen zum Einnehmen (Opakowanie: 20 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 26,00 zł

Rydex 375 Beta-glucan und Vitamin C Kapseln
Marka: STADA GmbH
Rydex 375 Beta-glucan und Vitamin C Kapseln
Rydex 375 Beta-glucan und Vitamin C Kapseln (Opakowanie: 60 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 109,00 zł

Rebasit minerały w proszku
Marka: Dr. Welte Pharma GmbH

Vichy Ideal Body balsam do ciała
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Magnesium Diasporal 150 Kapseln
Marka: Protina Pharmazeutische GmbH
Magnesium Diasporal 150 Kapseln
Zastosowanie Magnesium Diasporal 150 Kapseln (Opakowanie: 100 szt
Cena: 57,00 zł

Cranberry Menssana Kapseln
Marka: MensSana AG
Cranberry Menssana Kapseln
Cranberry Menssana Kapseln (Opakowanie: 60 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 79,00 zł

Herbata szałwiowa
Marka: Bombastus-Werke AG

Esencja herbaciana z kwiatów
Marka: Kyberg Pharma Vertriebs GmbH
Esencja herbaciana z kwiatów
Zastosowanie Esencja herbaciana z kwiatów (Opakowanie: 63 g)Esencja herbaciana z kwiatów (Opakowanie: 63 g) to mieszanka ośmiu ziół wg
Cena: 131,00 zł

Veroval Chlamydien Selbsttest
Marka: PAUL HARTMANN AG
Veroval Chlamydien Selbsttest
Veroval Chlamydien Selbsttest (Opakowanie: 1 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 78,00 zł

Symbioflor 1 krople zestaw
Marka: SymbioPharm GmbH

Lactisol 29,8 Salbe
Marka: Galactopharm Dr. Sanders GmbH
Lactisol 29,8 Salbe
Lactisol 29,8 Salbe (Opakowanie: 75 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 69,00 zł

Tuberculinum Bovinum C 200 globulki
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Padma Basic kapsułki na odporność
Marka: Bios Medical Services
Padma Basic kapsułki na odporność
Zastosowanie Padma Basic kapsułki na odporność (Opakowanie: 60 szt.)Padma Basic kapsułki na odporność (Opakowanie: 60 szt
Cena: 102,00 zł

Msm 100% rein Methyl Sulfonyl Methan Pulver
Marka: Hirundo Products
Msm 100 rein Methyl Sulfonyl Methan Pulver
Msm 100% rein Methyl Sulfonyl Methan Pulver (Opakowanie: 250 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 94,00 zł

Agnus Hevert Femin Tropfen
Marka: Hevert Arzneimittel GmbH & Co.
Agnus Hevert Femin Tropfen
Agnus Hevert Femin Tropfen (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 96,00 zł

Osa Schorf Kopfgneis Spray
Marka: Queisser Pharma GmbH & Co. KG
Osa Schorf Kopfgneis Spray
Osa Schorf Kopfgneis Spray (Opakowanie: 30 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 62,00 zł

La Roche Posay Hydreane BB Krem do skóry wrażliwe
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Macrogol Hexal plus Elektrolyte Pulver
Marka: Hexal AG
Macrogol Hexal plus Elektrolyte Pulver
Macrogol Hexal plus Elektrolyte Pulver (Opakowanie: 10 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 21,00 zł

Doregrippin Tabl.
Marka: MEDICE Arzneimittel Pütter Gmb
Doregrippin Tabl.
Zastosowanie Doregrippin Tabl. (Opakowanie: 20 szt.)Anwendungsgebiet von Doregrippin Tabl. (Opakowanie: 20 szt.)Doregrippin Tabl. (Opakowanie: 20 szt
Cena: 30,00 zł

Omron Rs6 ciśnieniomierz nadgarstkowy
Marka: HERMES Arzneimittel GmbH
Omron Rs6 ciśnieniomierz nadgarstkowy
Zastosowanie Omron Rs6 ciśnieniomierz nadgarstkowy (Opakowanie: 1 szt.)Omron Rs6 ciśnieniomierz nadgarstkowy (Opakowanie: 1 szt
Cena: 250,00 zł

Aspirin Migraene Brausetabl.
Marka: Bayer Vital GmbH
Aspirin Migraene Brausetabl.
Zastosowanie Aspirin Migraene Brausetabl. (Opakowanie: 24 szt.)Anwendungsgebiet von Aspirin Migraene Brausetabl. (Opakowanie: 24 szt
Cena: 46,00 zł

Linola balsam do mycia i pod prysznic
Marka: Dr. August Wolff GmbH & Co.KG

Biochemie Dhu 10 Natrium Sulfur D 6 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Biochemie Dhu 10 Natrium Sulfur D  6 Globuli
Biochemie Dhu 10 Natrium Sulfur D 6 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Luvos Heilerde 2 proszek leczniczy
Marka: Heilerde-Gesellsch.LUVOS JUST

Kneipp zestaw kryształków do kąpieli
Marka: Kneipp GmbH

Exhirud Heparin Salbe 60 000 I.e.
Marka: Sanofi-Aventis Deutschland Gmb
Exhirud Heparin Salbe 60 000 I.e.
Zastosowanie Exhirud Heparin Salbe 60 000 I.e. (Opakowanie: 100 g)-Akute Schwellungszustände nach stumpfen Verletzungen wie z.B
Cena: 68,00 zł

Hylo-vision Safedrop Gel Augentropfen
Marka: OmniVision GmbH
Hylo-vision Safedrop Gel Augentropfen
Hylo-vision Safedrop Gel Augentropfen (Opakowanie: 10 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 48,00 zł

Silymarin-loges Hartkapseln
Marka: Dr. Loges + Co. GmbH
Silymarin-loges Hartkapseln
Silymarin-loges Hartkapseln (Opakowanie: 60 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 109,00 zł

Selen Loges 200 Ne tabletki z selenem
Marka: Dr. Loges + Co. GmbH
Selen Loges 200 Ne tabletki z selenem
Zastosowanie Selen Loges 200 Ne tabletki z selenem (Opakowanie: 100 szt
Cena: 109,00 zł

Elmex Intensive szczoteczka do zębów średnia
Marka: CP GABA GmbH
Elmex Intensive szczoteczka do zębów średnia
Zastosowanie Elmex Intensive szczoteczka do zębów średnia (Opakowanie: 1 szt
Cena: 17,00 zł

Acidum Benzoicum E.res. D 12 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Acidum Benzoicum E.res. D 12 Globuli
Acidum Benzoicum E.res. D 12 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Linola Creme
Marka: Dr. August Wolff GmbH & Co.KG

Sagella hydramed Intim balsam do mycia
Marka: MEDA Pharma GmbH & Co.KG

Polecamy

Strefa marek

Mapa strony

Facebook Twitter Pinterest Wykop Y! Mail Addthis