polariss
Krynica-Zdrój to zdrowie
129165 produktów

Anoreksję i bulimię rozpoznasz… po zębach?

Według National Disorder Association, na zaburzenia odżywiania, w tym anoreksję czy bulimię, cierpi aż 70 milionów osób na świecie. I choć mają one druzgocące konsekwencje dla zdrowia psychicznego i relacji międzyludzkich, to ucierpi również nasze ciało, w tym zdrowie jamy ustnej. Dlatego jedną z osób, która może rozpoznać schorzenie jest stomatolog.

Choroba ducha wyniszcza całe ciało

Zaburzenia łaknienia m.in. anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny czy bulimia to poważne schorzenia o podłożu psychicznym, które wpływają negatywnie na cały organizm. Najczęściej problem dotyczy nastolatków, szczególnie dziewcząt w okresie pokwitania. Chorują również młode kobiety i mężczyźni.

Osoba dotknięta bulimią lub anoreksją wykazuje działania kompulsywne np. objada się i prowokuje do wymiotów lub znacznie ogranicza spożywanie pokarmów, ponieważ wręcz obsesyjnie kontroluje wagę swojego ciała. I choć objawów szukamy w nadmiernej chudości lub sposobie zachowania, to sygnałem choroby może być również stan naszych zębów.

- Zaburzenia odżywiania powodują znaczne szkody dla zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Prowokowane wówczas wymioty powodują przedostanie się do jamy ustnej kwasu żołądkowego, a ten niszczy szkliwo, zewnętrzną tkankę, która jest powłoką okalającą i chroniącą ząb. Mówimy wówczas o kwasowej erozji szkliwa, czyli utracie tkanek twardych zęba. Szkliwo jest coraz cieńsze, aż prawie znika, odsłaniając przy tym wrażliwą zębinę i powodując ból. Doświadczony stomatolog bez problemu rozpozna erozję szkliwa, ponieważ daje bardzo charakterystyczny obraz kliniczny zębów - mówi lek. stom. Joanna Oleksiak z gabinetu Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Kwasy rujnują zęby

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Helsinki University Central Hospital, ryzyko erozji zębów wśród osób chorych na bulimię może być 1,5–6-krotnie większe niż w u osób zdrowych.

Uszkodzenia szkliwa wywołane wymiotami najczęściej pojawiają się od strony podniebiennej zębów górnych i bocznych oraz przy linii dziąseł wokół siekaczy. Początkowo widoczne będą płytkie wgłębienia o gładkiej i błyszczącej powierzchni, odróżniające się od zdrowego szkliwa. Przy stałej ekspozycji na kwasy żołądkowe, szkliwa będzie coraz mniej, zęby będą starte i stracą na objętości. Mogą być również bardziej żółte, co świadczyć będzie o odsłonięciu zębiny, wewnętrznej warstwy zęba, która naturalnie ma właśnie odcień żółci. Obnażeniu może ulec nawet miazga zębowa.

Konsekwencją bulimii może być refluks żołądkowo-przełykowy, obecny również w nocy, co oznacza, że erozja szkliwa może mieć miejsce nawet wtedy, gdy chory nie jest tego świadomy. - Uszkodzenia zębów spowodowane refluksem zwykle występują po jednej stronie szczęki, zależnie od pozycji w trakcie snuwyjaśnia stomatolog.

Uszkodzenia mogą powstać również na zewnętrznej stronie zębów, szczególnie przy spożywaniu dużej ilości kwaśnych napojów. Jak przyznają lekarze, niektórzy pacjenci, aby wypełnić pusty żołądek lub sprowokować wymioty, mogą wypijać prawie sześć litrów napojów gazowanych dziennie. Napoje tego typu ze względu na kwaśne pH i dużą ilość cukru, jeszcze bardziej rujnują zdrowie zębów.

Powierzchnie żujące zębów trzonowych również mogą być w opłakanym stanie. W wyniku działania kwasów trzonowce mogą stracić swój kształt i wysokość, doprowadzając do zaburzeń okluzyjnych. Wreszcie, w skrajnych przypadkach jadłowstrętu dziąsła cofają się, wystawiając na działanie kwasów również korzeń zęba.

Niedożywienie chorego zredukuje ilość śliny w jamie ustnej, co może spowodować suchość w ustach. Okresowe głodówki mogą także pozbawić organizm niezbędnych składników odżywczych (np. witaminy C, K i D) i skutkować stanami zapalnymi dziąseł.

Większa podatność na próchnicę, nadwrażliwość i przebarwienia

Pacjenci z zaburzeniami łaknienia są bardziej narażeni na próchnicę.  Zęby pozbawione szkliwa i śliny nie są właściwie chronione, a mechanizmy obronne organizmu osłabione. Na dodatek ludzie cierpiący na zaburzenia odżywiania spożywają więcej słodkich pokarmów podczas kompulsywnego objadania się oraz piją większe ilości gazowanych napojów, aby pobudzić wymioty.

Konsekwencją utraty tkanek twardych jest powstanie nadwrażliwości zębów na zimne i gorące temperatury, kwaśne i słodkie pokarmy, a nawet szczotkowanie. Z kolei zębina jest bardziej podatna na nieestetyczne przebarwienia w kontakcie z jedzeniem.  

- Gdy choroba nie jest leczona przyczynowo i od samego początku pojawienia objawów, to ścieranie zębów postępuje, rujnując ich wygląd i zdrowie. Erozja szkliwa może być nieodwracalna. Krawędzie zębów są coraz cieńsze, zaczynają kruszyć się i pękać, są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. U niektórych pacjentów  starte siekacze mogą mieć tylko kilka milimetrów wysokościmówi Joanna Oleksiak.

Jak chronić zęby w warunkach domowych?

Co więcej, wielu chorych chcąc pozbyć się nieprzyjemnego posmaku po wymiotach popełnia radykalny błąd – szczotkuje od razu zęby wcierając żrące kwasy w szkliwo, czym jeszcze bardziej je osłabia. Niektórzy pacjenci mogą myć zęby nawet kilkanaście razy dziennie, narażając je na dodatkowe uszkodzenia! Stomatolodzy zalecają, aby po incydencie wymiotów przepłukiwać usta wodą, wodą z sodą oczyszczoną lub mlekiem, a zęby szczotkować dopiero po min. 30 minutach od wymiotów.

Zęby szczotkujemy od linii dziąseł w dół zęba. Robimy to przy użyciu szczoteczki z miękkim włosiem i pastą o zasadowym pH oraz niskim wskaźniku ścieralności, aby jak najbardziej chronić szkliwo. Warto również żuć gumę bez cukru, co pomoże stymulować produkcję śliny i pomoże przy refluksie żołądkowo-przełykowymradzi dentysta.

Jak pomóc może stomatolog?

Każdy, kto cierpi na zaburzenia odżywiania powinien znajdować się pod opieką specjalistów, również dentysty. Stomatolog może wdrożyć odpowiednie działania, jednak nie usunie przyczyny zaburzeń, dlatego choroba wymaga konsultacji psychologicznej. Pacjent w trakcie lub po terapii zaburzeń odżywiania wymaga jednak kompleksowego leczenia stomatologicznego m.in. terapii ubytków próchniczych, usunięcia kamienia nazębnego, wymiany wypełnień, a często również wieloetapowych zabiegów np. leczenia kanałowego, ekstrakcji zębów i leczenia nadwrażliwości zębiny. Defekty estetyczne również są znaczne, więc zniszczone korony zębów wymagają odbudowy protetycznej.

- Taki pacjent często ma problem z akceptacją swojego wyglądu, a wyniszczone chorobą zęby mogą być kolejnym źródłem kompleksów. Dlatego zabiegi protetyczne i kosmetyczne są równie ważne. W tym celu możemy zastosować specjalne licówki mocowane od strony podniebiennej, co maksymalnie oszczędza własny ząb pacjenta. Licówki wzmacniają strukturę zęba i pozwalają skorygować jego kształt oraz zamaskować przebarwienia. Zabezpieczyć ubytki szkliwa i zębiny możemy również materiałem kompozytowym, koroną lub tzw. overlayem. Podstawą jest jednak terapia choroby podstawowej, my możemy jedynie starać się zminimalizować szkody stomatologiczne - mówi dentysta.

***

Stankowscy & Białach Stomatologia to poznańska klinika,  która zapewnia najwyższą jakość leczenia m.in. w zakresie profilaktyki, diagnostyki, chirurgii, periodontologii, stomatologii estetycznej, protetyki oraz implantologii. Klinika jest założycielem Akademii Dawsona Polska, gdzie prowadzi kursy, szkolenia i seminaria dla stomatologów z całej Polski.  Właściciele kliniki są autorami "Bądź bystry u dentysty, czyli jak mieć uśmiech celebryty i nie bać się stomatologa", pierwszego poradnika stomatologicznego dla pacjentów w Polsce. Więcej: stankowscybialach.pl, badzbystry.pl

Joanna Oleksiak ukończyła kierunek lekarsko dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w 2006 roku. Od tego czasu nieustannie podnosi swoją wiedzę i umiejętności na licznych konferencjach, sympozjach, seminariach i warsztatach organizowanych w Polsce i za granicą. Ukończyła kurs preparacji u Mistrza Massironiego (Mediolan, Włochy) oraz Curriculum Akademi Dawsona  (Floryda, USA). W centrum Stankowscy & Białach Stomatologia odpowiedzialna jest za wizyty konsultacyjne, diagnostykę, przygotowuje plany leczenia jako członek zespołu, a następnie realizuje je w zakresie stomatologii zachowawczej (wypełnienia, leczenie kanałowe) i protetycznej (onleye, licówki, korony na zębach własnych i na implantach).

Wyjątkowe okazje wybrane dla Ciebie

Hity w 2019 roku

Orthomol Natal tabletki/kapsułki duże opakowanie
Marka: Orthomol pharmazeutische Vertr
Orthomol Natal tabletkikapsułki duże opakowanie
Zastosowanie Orthomol Natal tabletki/kapsułki duże opakowanie (Opakowanie: 1 szt
Cena: 219,00 zł

Sidroga Bio Kinder herbata dla dzieci na dobry se
Marka: Sidroga Gesellschaft für Gesun
Sidroga Bio Kinder herbata dla dzieci na dobry sen saszetki 20
Zastosowanie Sidroga Bio Kinder herbata dla dzieci na dobry sen saszetki (20 szt.) (Opakowanie: 20 szt
Cena: 17,00 zł

Echinacin Saft
Marka: MEDA Pharma GmbH & Co.KG

Markalakt Vital proszek
Marka: Pascoe Vital GmbH
Markalakt Vital proszek
Markalakt Vital proszek (Opakowanie: 100 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 38,00 zł

Cefaomega Kapseln
Marka: Cefak KG
Cefaomega Kapseln
Cefaomega Kapseln (Opakowanie: 30 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 63,00 zł

Veratrum Album C 30 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG
Veratrum Album C 30 Globuli
Veratrum Album C 30 Globuli (Opakowanie: 10 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Biomaris super rich cream ohne Parfum
Marka: BIOMARIS GmbH & Co. KG
Biomaris super rich cream ohne Parfum
Biomaris super rich cream ohne Parfum (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 140,00 zł

Biochemie Pflueger 9 Natrium phosph.D 6 Tabl.
Marka: A.Pflüger GmbH & Co. KG
Biochemie Pflueger 9 Natrium phosph.D 6 Tabl.
Biochemie Pflueger 9 Natrium phosph.D 6 Tabl. (Opakowanie: 400 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 35,00 zł

Imodium akut Kapseln
Marka: Johnson & Johnson GmbH (OTC)
Imodium akut Kapseln
Zastosowanie Imodium akut Kapseln (Opakowanie: 12 szt
Cena: 34,00 zł

Cystus 052 Sud
Marka: Dr. Pandalis
Cystus 052 Sud
Cystus 052 Sud (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 43,00 zł

Infectopedicul grzebień na wszy/gnidy
Marka: INFECTOPHARM Arzn.u.Consilium
Infectopedicul grzebień na wszygnidy
Zastosowanie Infectopedicul grzebień na wszy/gnidy (Opakowanie: 1 szt.)Wszami można zarazić się dosłownie wszędzie
Cena: 43,00 zł

Weleda Combudoron żel chłodzący
Marka: WELEDA AG

Agropyron Inject Amp.
Marka: WALA Heilmittel GmbH
Agropyron Inject Amp.
Agropyron Inject Amp. (Opakowanie: 10X1 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 71,00 zł

Sport Lavit Sportgel żel
Marka: Schweizer-Effax GmbH
Sport Lavit Sportgel żel
Sport Lavit Sportgel żel (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 35,00 zł

Toxi Loges Injektionsloesung Amp.
Marka: Dr. Loges + Co. GmbH
Toxi Loges Injektionsloesung Amp.
Zastosowanie Toxi Loges Injektionsloesung Amp. (Opakowanie: 50X2 ml)Die Anwendungsgebiete leiten sich von den homöopathischen Arzneimittelbildern ab
Cena: 201,00 zł

Sanhelios Artischocke Dragees
Marka: Börner GmbH
Sanhelios Artischocke Dragees
Zastosowanie Sanhelios Artischocke Dragees (Opakowanie: 100 szt.)Anwendungsgebiete von Sanhelios Artischocke Dragees (Opakowanie: 100 szt
Cena: 47,00 zł

Juniperus Similiaplex R Tropfen
Marka: PASCOE pharmazeutische Präpara
Juniperus Similiaplex R Tropfen
Juniperus Similiaplex R Tropfen (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 103,00 zł

Synchroline Terproline Egf Creme
Marka: General Topics Deutschland Gmb
Synchroline Terproline Egf Creme
Synchroline Terproline Egf Creme (Opakowanie: 30 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 117,00 zł

Druefusan Tabletten Syxyl
Marka: MCM KLOSTERFRAU Vertr. GmbH
Druefusan Tabletten Syxyl
Druefusan Tabletten Syxyl (Opakowanie: 100 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 84,00 zł

Clearblue zestaw testów 20+4 do użycia z monitore
Marka: Procter & Gamble GmbH
Clearblue zestaw testów 20+4 do użycia z monitorem płodności
Zastosowanie Clearblue zestaw testów 20+4 do użycia z monitorem płodności (Opakowanie: 24 szt
Cena: 138,00 zł

Selen Loges 50 Ne Tabl.
Marka: Dr. Loges + Co. GmbH
Selen Loges 50 Ne Tabl.
Selen Loges 50 Ne Tabl. (Opakowanie: 50 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 43,00 zł

Prostagutt forte 80/60 mg fluessig
Marka: Dr.Willmar Schwabe GmbH & Co.K

Tetesept kapsułki z Ostropestu
Marka: Merz Consumer Care GmbH
Tetesept kapsułki z Ostropestu
Zastosowanie Tetesept kapsułki z Ostropestu (Opakowanie: 24 szt
Cena: 39,00 zł

Macrogol Hexal Orange Plv.z.her.e.lsg.z.einn.btl.
Marka: Hexal AG
Macrogol Hexal Orange Plv.z.her.e.lsg.z.einn.btl.
Macrogol Hexal Orange Plv.z.her.e.lsg.z.einn.btl. (Opakowanie: 10 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 17,00 zł

Speick mydło
Marka: Walter Rau GmbH & Co.KG Speick
Speick mydło
Speick mydło (Opakowanie: 100 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 8,00 zł

Echinacin Salbe Madaus
Marka: MEDA Pharma GmbH & Co.KG

Ichtholan 50% Salbe
Marka: Ichthyol-Gesellschaft Cordes H

Salthouse Tm Therapie Duschgel
Marka: MURNAUER MARKENVERTRIEB GmbH
Salthouse Tm Therapie Duschgel
Salthouse Tm Therapie Duschgel (Opakowanie: 250 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 17,00 zł

Lansinoh HPA Lanolin Maść na podrażnione sutki dl
Marka: Lansinoh Laboratories Inc. Nie

Weleda Arnika 30 % maść
Marka: WELEDA AG

La Roche Posay Iso Urea wygładzająco-nawilżające
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Cetirizin ratiopharm b.Allerg.10 mg Filmtabl.
Marka: ratiopharm GmbH
Cetirizin ratiopharm b.Allerg.10 mg Filmtabl.
Zastosowanie Cetirizin ratiopharm b.Allerg.10 mg Filmtabl. (Opakowanie: 20 szt
Cena: 13,00 zł

Hepathrombin 60 000 Salbe
Marka: Teofarma s.r.l.
Hepathrombin 60 000 Salbe
Zastosowanie Hepathrombin 60 000 Salbe (Opakowanie: 100 g)-Akute Schwellungszustände nach stumpfen Verletzungen wie z.B
Cena: 49,00 zł

Heel Circulo Injeel N ampułki.
Marka: Biologische Heilmittel Heel Gm
Heel Circulo Injeel N ampułki.
Zastosowanie Heel Circulo Injeel N ampułki. (Opakowanie: 10 szt.)Heel Circulo Injeel N ampułki. (Opakowanie: 10 szt
Cena: 64,00 zł

Veno Sl 300 Kapseln
Marka: URSAPHARM Arzneimittel GmbH
Veno Sl 300 Kapseln
Zastosowanie Veno Sl 300 Kapseln (Opakowanie: 50 szt.)Zur unterstützenden Behandlung bei erhöhter Durchlässigkeit der Gefäßwände
Cena: 38,00 zł

Almased zestaw startowy
Marka: Almased Wellness GmbH
Almased zestaw startowy
Zastosowanie Almased zestaw startowy (Opakowanie: 1 op.)Cenne opatentowane składniki zawarte w Almased zestaw startowy (Opakowanie: 1 op
Cena: 159,00 zł

Eucerin Sun Krem do opalania SPF 50+
Marka: Beiersdorf AG Eucerin

H&s herbata z rumianku saszetki
Marka: H&S Tee - Gesellschaft mbH & C
Hs herbata z rumianku saszetki
H&s herbata z rumianku saszetki (Opakowanie: 20 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 13,00 zł

Best Body Nutrition L-glutamina w proszku
Marka: Fitnesshotline GmbH

Compeed plaster na palce stóp
Marka: HRA Pharma Deutschland GmbH
Compeed plaster na palce stóp
Compeed plaster na palce stóp (Opakowanie: 5 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

Bach Original Rescue krople na noc
Marka: Nelsons GmbH

Primavera olejek migdałowy bio
Marka: Primavera Life GmbH

Mato Hevert Erkaeltungstropfen
Marka: Hevert Arzneimittel GmbH & Co.
Mato Hevert Erkaeltungstropfen
Mato Hevert Erkaeltungstropfen (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 43,00 zł

Sidroga Bio Kinder herbata dla dzieci z kopru wło
Marka: Sidroga Gesellschaft für Gesun
Sidroga Bio Kinder herbata dla dzieci z kopru włoskiego saszetki
Zastosowanie Sidroga Bio Kinder herbata dla dzieci z kopru włoskiego saszetki (Opakowanie: 20 szt
Cena: 17,00 zł

Asche Basis krem
Marka: Chiesi GmbH

Mucosolvan Lutschpastillen 15 mg
Marka: Sanofi-Aventis Deutschland Gmb
Mucosolvan Lutschpastillen 15 mg
Mucosolvan Lutschpastillen 15 mg (Opakowanie: 40 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 43,00 zł

Olivysat novo Buerger Drag.
Marka: Johannes Bürger Ysatfabrik Gmb
Olivysat novo Buerger Drag.
Olivysat novo Buerger Drag. (Opakowanie: 90 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 52,00 zł

Neuroderm Mandeloelbad
Marka: INFECTOPHARM Arzn.u.Consilium
Neuroderm Mandeloelbad
Neuroderm Mandeloelbad (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 48,00 zł

Curaprox Black is White, węglowa pasta do zębów z
Marka: Curaden Germany GmbH
Curaprox Black is White, węglowa pasta do zębów ze szczoteczką
Zastosowanie Curaprox Black is White, węglowa pasta do zębów ze szczoteczką (Opakowanie: 1 szt
Cena: 102,00 zł

Toepfer Babycare Pflegecreme
Marka: TÖPFER GmbH
Toepfer Babycare Pflegecreme
Toepfer Babycare Pflegecreme (Opakowanie: 75 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 17,00 zł

Alpecin Med. Fresh tonik do przetłuszczającej się
Marka: Dr. Kurt Wolff GmbH & Co. KG
Alpecin Med. Fresh tonik do przetłuszczającej się skóry głowy
Zastosowanie Alpecin Med
Cena: 26,00 zł

Vichy Purete Thermale tonik do skóry wrażliwej 20
Marka: L'Oreal Deutschland GmbH

Basica instant proszek
Marka: Protina Pharmazeutische GmbH

Vitamin D3 Hevert 4.000 I.e. Tabletten
Marka: Hevert Arzneimittel GmbH & Co.
Vitamin D3 Hevert 4.000 I.e. Tabletten
Vitamin D3 Hevert 4.000 I.e. Tabletten (Opakowanie: 60 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 45,00 zł

Lactostop 5.500 Fcc Tabletten Klickspender Dop.pa
Marka: Hübner Naturarzneimittel GmbH
Lactostop 5.500 Fcc Tabletten Klickspender Dop.pa.
Lactostop 5.500 Fcc Tabletten Klickspender Dop.pa. (Opakowanie: 2X120 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 105,00 zł

Layenberger LowCarb Musli proteinowe truskawka-ma
Marka: Layenberger Nutrition Group Gm

Dermasel żel pod prysznic ze złotem
Marka: Fette Pharma AG

Innovazym kapsułki + tabletki
Marka: InnovaVital GmbH
Innovazym kapsułki + tabletki
Zastosowanie Innovazym kapsułki + tabletki (Opakowanie: 1 op.)Innovazym kapsułki + tabletki (Opakowanie: 1 op
Cena: 290,00 zł

Cuprum Aceticum Comp. Amp.
Marka: WALA Heilmittel GmbH
Cuprum Aceticum Comp. Amp.
Cuprum Aceticum Comp. Amp. (Opakowanie: 10X1 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 47,00 zł

Fortimel Compact 2.4 Waldfruchtgeschmack
Marka: Nutricia GmbH
Fortimel Compact 2.4 Waldfruchtgeschmack
Fortimel Compact 2.4 Waldfruchtgeschmack (Opakowanie: 8x125 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 326,00 zł

Nestle Beba dla noworodków etap 2
Marka: NESTLE Nutrition GmbH

Arnica D 6 Globuli
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Arthrobene Plus kapsułki na stawy
Marka: Natural Products & Drugs GmbH
Arthrobene Plus kapsułki na stawy
Zastosowanie Arthrobene Plus kapsułki na stawy (Opakowanie: 120 szt.)Arthrobene Plus kapsułki na stawy (Opakowanie: 120 szt
Cena: 197,00 zł

Bd Micro Fine+ U 40 Ins.spr. 12,7 mm
Marka: Becton Dickinson GmbH
Bd Micro Fine+ U 40 Ins.spr. 12,7 mm
Bd Micro Fine+ U 40 Ins.spr. 12,7 mm (Opakowanie: 100X1 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 128,00 zł

Vitagamma D3 2.000 I.e. Vitamin D3 Nem Tabletten
Marka: Wörwag Pharma GmbH & Co. KG
Vitagamma D3 2.000 I.e. Vitamin D3 Nem Tabletten
Vitagamma D3 2.000 I.e. Vitamin D3 Nem Tabletten (Opakowanie: 50 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 25,00 zł

Diclofenac Heumann Gel
Marka: HEUMANN PHARMA GmbH & Co. Gene
Diclofenac Heumann Gel
Diclofenac Heumann Gel (Opakowanie: 200 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 30,00 zł

ANTISTAX extra Venentabletten + Gratis Zugabe
Marka: HiPP GmbH & Co.Vertrieb KG
ANTISTAX extra Venentabletten + Gratis Zugabe
ANTISTAX extra Venentabletten + Gratis Zugabe (Opakowanie: 6 x 250 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 150,00 zł

Kohle Hevert tabletki węglowe
Marka: Hevert Arzneimittel GmbH & Co.
Kohle Hevert tabletki węglowe
Zastosowanie Kohle Hevert tabletki węglowe (Opakowanie: 50 szt.)Kohle Hevert tabletki węglowe (Opakowanie: 50 szt
Cena: 52,00 zł

Luvos Heilerde Bio Bitterquell Plus Kapseln
Marka: Heilerde-Gesellsch.LUVOS JUST
Luvos Heilerde Bio Bitterquell Plus Kapseln
Luvos Heilerde Bio Bitterquell Plus Kapseln (Opakowanie: 60 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 52,00 zł

Ratiopharm Spray do nosa dla dzieci
Marka: ratiopharm GmbH

Ratiopharm Vitamin B Komplex, kapsułki
Marka: ratiopharm GmbH
Ratiopharm  Vitamin B Komplex, kapsułki
Zastosowanie Ratiopharm Vitamin B Komplex, kapsułki (Opakowanie: 60 szt.)Ratiopharm Vitamin B Komplex, kapsułki (Opakowanie: 60 szt
Cena: 43,00 zł

Rhus Tox. maść
Marka: WALA Heilmittel GmbH
Rhus Tox. maść
Zastosowanie Rhus Tox. maść (Opakowanie: 30 g)Rhus Tox
Cena: 35,00 zł

Borax Pentarkan S Liquidum
Marka: DHU-Arzneimittel GmbH & Co. KG

Vlieskompressen 10x10cm steril
Marka: MaiMed GmbH -Bereich Vertrieb-
Vlieskompressen 10x10cm steril
Vlieskompressen 10x10cm steril (Opakowanie: 25X2 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 57,00 zł

Biotin Impuls 5 mg tabletki
Marka: Quiris Healthcare GmbH & Co. K
Biotin Impuls 5 mg tabletki
Zastosowanie Biotin Impuls 5 mg tabletki (Opakowanie: 100 szt.)Preparat wzmacnia włosy,paznokcie i poprawia wygląd skóry
Cena: 96,00 zł

Ardeycholan Hartkapseln
Marka: Ardeypharm GmbH
Ardeycholan Hartkapseln
Ardeycholan Hartkapseln (Opakowanie: 50 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 47,00 zł

Tynktura z miry Hofmanns
Marka: Hofmann & Sommer GmbH & Co. KG
Tynktura z miry Hofmanns
Tynktura z miry Hofmanns (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 20,00 zł

Lacalut sensitive płyn do płukania zębów
Marka: Dr. Theiss Naturwaren GmbH

Methionin Stada 500 mg Filmtabl.
Marka: STADA GmbH
Methionin Stada 500 mg Filmtabl.
Zastosowanie Methionin Stada 500 mg Filmtabl. (Opakowanie: 100 szt
Cena: 63,00 zł

Lactrase 6.000 Fcc Tbl.im Klickspender Doppelpack
Marka: Pro Natura Gesellschaft für ge
Lactrase 6.000 Fcc Tbl.im Klickspender Doppelpack
Lactrase 6.000 Fcc Tbl.im Klickspender Doppelpack (Opakowanie: 2X120 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl
Cena: 105,00 zł

Polecamy

Strefa marek

Mapa strony

Facebook Twitter Pinterest Wykop Y! Mail Addthis